reklama

Souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který je považován za barometr zdraví firem ve zpracovatelském sektoru a v sektoru služeb, za červenec klesl na 51,5 bodu z červnových 52,2 bodu. Nedostál tak odhadu analytiků v anketě agentury Reuters, kteří čekali, že index klesne pouze na 52,1 bodu. Hodnota 50 bodů odděluje růst sektoru od poklesu.

"Je to docela pochmurný obrázek," řekl ekonom IHS Markit Chris Williamson. Očekává se přitom, že příští rok bude obtížnější vzhledem k rostoucímu geopolitickému napětí, obchodním sporům a vzhledem k odchodu Británie z Evropské unie.

Index aktivity ve službách v eurozóně klesl na 53,3 bodu z 53,6 bodu v červnu. Vyvíjel se tak v souladu s odhady analytiků. Index aktivity pro zpracovatelský sektor ale klesá už šest měsíců, nyní klesl nejvýrazněji od konce roku 2012. Spadl na 46,4 bodu z červnových 47,6 bodu, zatímco analytici čekali, že se nezmění. Index hodnotící výrobu klesl ze 48,5 na 47,0 bodu a je nejníže od dubna 2013.

"Rozdíl mezi těmito dvěma sektory je mimořádně široký. Otázkou zůstává, jak dlouho mohou služby růst, zatímco se bude prohlubovat pokles výroby," poznamenal Williamson.

V Německu souhrnný index klesl na 51,4 bodu z 52,6 bodu v předchozím měsíci. Výsledky zpracovatelského sektoru přitom byly nejhorší za sedm let, jeho index klesl na 43,1 ze 45 bodů, což je nejméně od července 2012. Podle ekonoma IHS Phila Smithe se k hlavním důvodům červencového zhoršení v největší evropské ekonomice řadí zrychlení poklesu vývozních zakázek, které je nejvýraznější za posledních deset let.