Zaměstnanci tak podle odborů chtějí podpořit původní návrh zákona, který počítal se sedmi volnými dny v roce. Nyní je zatím schváleno znění, které počet volných dnů omezilo na tři a půl.

"Chtějí tak vyvrátit domněnku, že o zákon nestojí, a chtějí dát najevo podporu původnímu znění zákona, který obsahuje sedm volných dní," uvedla mluvčí Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Aneta Bednářová.

OSPO uvedlo, že ke kampani se připojily i některé známe osobnosti jako herečka Táňa Fischerová, europoslankyně Evelyn Regner nebo předseda představenstva firmy REWE Group, která v ČR provozuje obchody Billa a Penny Market, Frank Hensel.

"Zákon by zajistil zaměstnancům obchodu sedm volných dnů v roce, které by mohli strávit odpočinkem a se svojí rodinou. 80 procent zaměstnanců obchodu navíc tvoří ženy, často samoživitelky, které mnohdy nemají možnost důstojně oslavit Vánoce ani jiné svátky," dodala Bednářová.

Poslanci by o návrhu měli opět hlasovat 28. června. V květnu návrh schválila Poslanecká sněmovna ve znění, které počet volných dnů omezil na tři a půl (25. a 26, prosince, 1. ledna a na Štědrý den do 14 hodin). Senát posléze návrh vrátil zpět Sněmovně, a to v původním znění.

Obchody by měly zůstat zavřené na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by směly mít otevřeno pouze dopoledne. Omezení by se nevztahovalo na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích a vlakových a autobusových nádražích a na prodejny ve zdravotnických zařízeních.

Návrh, který se týká i velkoobchodu, může podle předchozích vyjádření obchodníků ve dnech volna dopadnout i na zásobování restaurací či malých obchodníků. "V průběhu jednoho svátečního dne obslouží jeden velkoobchodní řetězec ve svých 13 pobočkách okolo 18.000 restaurací a 14.000 maloobchodů, což bude představovat citelný výpadek," uvedla nedávno prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková.