Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americký rozpočet má rekordní deficit, ukázala data

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Deficit rozpočtu Spojených států za prvních deset měsíců fiskálního roku do konce července vystoupil na rekordních 2,81 bilionu dolarů (63,3 bilionu Kč). Na vině jsou dopady nového koronaviru a s tím spojená opatření na podporu ekonomiky. Oznámilo to dnes americké ministerstvo financí.

Za červenec deficit klesl meziročně i v porovnání s předchozím měsícem, a to na 63 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč). Vliv na to ale měly jen mimořádné faktory, zejména daně, jejichž splatnost byla kvůli koronaviru posunuta na polovinu července.

Schodek za červenec je relativně nízký v porovnání s předchozími měsíci, kdy se americká administrativa snažila oživit ekonomiku poznamenanou šířením viru. Meziročně se červencový schodek snížil o polovinu, v červnu pak deficit činil 864 miliard dolarů.

Za červenec v USA na daních vybrali rekordních 563 miliard dolarů (12,5 bilionu Kč). Vláda prodloužila termín pro podání daňového přiznání o čtvrt roku, tedy z 15. dubna na 15. července. Chtěla tím lidem usnadnit překonání prvotního náporu koronavirové krize.

Fiskální rok v USA začíná v říjnu a končí v září následujícího kalendářního roku.

Témata:  USA rozpočet

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy