Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americký rozpočet má rekordní deficit, ukázala data

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Deficit rozpočtu Spojených států za prvních deset měsíců fiskálního roku do konce července vystoupil na rekordních 2,81 bilionu dolarů (63,3 bilionu Kč). Na vině jsou dopady nového koronaviru a s tím spojená opatření na podporu ekonomiky. Oznámilo to dnes americké ministerstvo financí.

Za červenec deficit klesl meziročně i v porovnání s předchozím měsícem, a to na 63 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč). Vliv na to ale měly jen mimořádné faktory, zejména daně, jejichž splatnost byla kvůli koronaviru posunuta na polovinu července.

Schodek za červenec je relativně nízký v porovnání s předchozími měsíci, kdy se americká administrativa snažila oživit ekonomiku poznamenanou šířením viru. Meziročně se červencový schodek snížil o polovinu, v červnu pak deficit činil 864 miliard dolarů.

Za červenec v USA na daních vybrali rekordních 563 miliard dolarů (12,5 bilionu Kč). Vláda prodloužila termín pro podání daňového přiznání o čtvrt roku, tedy z 15. dubna na 15. července. Chtěla tím lidem usnadnit překonání prvotního náporu koronavirové krize.

Fiskální rok v USA začíná v říjnu a končí v září následujícího kalendářního roku.

Témata:  USA rozpočet

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:34

Války jsou výzva, ale počasí má na svět největší dopad, varují lídři

Rok 2025 přináší podle světových lídrů zásadní výzvy, přičemž eskalující ozbrojené konflikty jsou označovány za nejurgentnější hrozbu, zatímco klimatická krize představuje dlouhodobý problém s největším dopadem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy