Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Analytici: Červencové výsledky průmyslu ukazují na blížící se recesi

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Facebook

Výsledky červencové tuzemské průmyslové výroby a předstihových indikátorů ukazují na blížící se recesi české ekonomiky. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Ke zhoršení situace podle nich dále přispěje energetická krize.

Hodně podle nich bude záležet na vládní pomoci podnikům. Průmysl v Česku v červenci zpomalil meziroční růst na 0,8 procenta z červnových 2,7 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

"Tuzemský průmysl v červenci vykázal mírný meziměsíční pokles výroby a výroba byla celkově o něco slabší, než očekával finanční trh," uvedl analytik Generali investments Radomír Jáč. V dalších měsících se podle něj situace může dále zhoršovat s tím, jak na tuzemský průmysl a na průmysl napříč Evropou obecně budou dopadat vysoké ceny energií a slábnoucí poptávka.

Červencová data z průmyslu ukazují blížící se recesi, doplnil analytik Deloitte Filip Pastucha. Pokles ve většině odvětvích kompenzuje zlepšení v automobilovém průmyslu. To je však podle něj dáno především nízkou srovnávací základnou z minulého roku.

"Výhled do nejbližší budoucnosti růžový není," souhlasil analytik Cyrrusu Vít Hradil. Hodnota nových zakázek sice zůstává na obstojné úrovni, ale meziměsíčně poměrně výrazně poklesla. Podle předstihových indikátorů se nálada ve výrobním sektoru znatelně zhoršuje, ačkoliv úmysl propouštět či omezovat aktivitu prozatím hlásí poměrně malá část firem. "Zraky průmyslu se teď budou patrně upínat hlavně k avizovanému evropskému řešení energetické krize. Pokud odtud nepřijde hmatatelná úleva, lze během podzimu očekávat významný pokles výrobní aktivity," podotkl.

Útlum produkce v dalších měsících předjímají i předstihové indexy, takže průmysl se už v dalších měsících v meziročním plusu neudrží, míní analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Podniky pod tíhou prudce rostoucích nákladů a mizící poptávky omezí investice. Řada firem se ocitne v existenčním ohrožení, a to zejména těch z energeticky náročných odvětví jako jsou výrobci stavebních materiálů, sklářský či chemický průmysl. Váznoucí podpora od státu může znamenat ztrátu jejich konkurenceschopnosti na mezinárodním poli. "Domníváme se, že průmysl přispěje k mezikvartálnímu poklesu české ekonomiky už možná ve třetím čtvrtletí," uzavřel.

Témata:  průmysl

Související

Aktuálně se děje

8. dubna 2026 11:32

Sváteční zákaz pro obchody by mohl skončit. Navrhovatelé mluví o chaosu

Je to už deset let, co se obchody začaly během některých státních svátků ze zákona uzavírat. Od prvního momentu se našli kritici takové regulace. Dnes je najdeme i mezi poslanci. Jedna ze sněmovních stran chce navrhnout, aby otevírací doba byla opět zcela v gesci samotných podnikatelů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trumpovi na burzách nevěří, přesto panuje mírný optimismus

Akciové trhy v Asii dnes mírně rostou, zatímco ropa odmazává svůj předchozí dnešní cenový nárůst. Předchozí ztráty maže i zlato. To svědčí o tom, že burzy příliš nevěří tomu, že Spojené státy zítra skutečně podniknou fatální úder na Írán. Americký prezident Donald Trump o víkendu Teheránu nebývale ostře a expresivně pohrozil, že pokud nedojde k otevření Hormuzského průlivu, USA zničí i jeho klíčové cíle, včetně civilních, jako jsou elektrárny či mosty, a že v zemi „rozbombardují úplně všechno“.