"Úrokové sazby ČNB mají vliv i na sazby hypotečních bank. Tento vliv ale není přímý. Skutečná reakce bank závisí na mnoha okolnostech od vývoje pětiletých swapů, které určují cenu bankovních zdrojů, přes vlastní likviditu bank, po očekávání nastavení základních úrokových sazeb ČNB," uvedl Zámečník.

V letošním roce zvýšila ČNB základní sazby třikrát, dnes je zvedne zřejmě počtvrté. Na některá z nich podle Zámečníka banky reagovaly zvýšením úrokových sazeb hypoték, na jiné nikoli a některé banky své hypoteční sazby navzdory ČNB snižovaly. To se stalo zejména po zvýšení sazeb 6. srpna, po němž řada bank do začátku následujícího měsíce snížila úrokové sazby hypoték.

Naopak od prosince 2020 do prvního zvýšení základních sazeb ČNB koncem června 2021 všechny hypoteční banky navýšily své úrokové sazby hypoték (u 80 procent LTV a s pětiletou fixací) výrazně více, než kolik by odpovídalo kroku centrální banky. Důvodem byl především rychlý nárůst ceny zdrojů, ke kterému dochází již od května 2020 a který nabral na síle v závěru roku 2020, podotkl Zámečník.

Po dosud posledním zvýšení úrokových sazeb průměrné úrokové sazby hypotečních bank rychle překonaly 3,5 procenta a v pondělí 1. listopadu dosáhly 3,64 procenta. Banky ovšem nereagují na sazby ČNB stejně. "Není to ani tak, že by velké banky s vysokým objemem vlastních zdrojů reagovaly méně či později," poznamenal Zámečník.

Hypoteční úvěr je produkt na desítky let, a proto je dobré na něj hledět v tomto horizontu, nikoli jedné fixace, doplnil konzultant společnosti 4fin David Krůta. Z dlouhodobých dat podle něj vyplývá, že průměrná úroková sazba u hypoték je lehce pod čtyřmi procenty.

"To znamená, že teď nejsou sazby extrémně vysoké, ale v posledních pár letech, hlavně kolem roku 2016 a 2017, byly extrémně nízké a bohužel tyto roky jsou pro mnoho lidí jakousi kotvou standardní sazby. V období 25 let trvání hypotéky, kdy se většině klientů změní úrok přibližně pětkrát, je důležité mít na paměti a počítat s možnou změnou sazby jak dolů, tak samozřejmě i nahoru, protože rozdíl ve splátkách může být veliký, zvláště při tomto rychlém růstu cen nemovitostí," uzavřel.