Příští rok očekává mírný růst do jednoho procenta. Za tzv. technickou recesi je považován mezičtvrtletní pokles sezonně očištěného reálného čtvrtletního hrubého domácího produktu (HDP) v alespoň dvou po sobě jdoucích obdobích.

Inflace podle Horské nadále odráží domácí i externí vlivy, které budou postupně převažovat. V dalších měsících podle ní inflaci vyženou nahoru především ceny energií. Od České národní banky (ČNB) ekonomka očekává stabilitu sazeb a devizové rezervy i nadále připravené na podporu koruny. První snížení sazeb podle ní přijde až ve třetím čtvrtletí roku 2023. "Český trh práce zůstává utažený, což napomůže k růstu mezd. Ty ještě letos setrvají reálně v záporu, ale příští rok by se měly dostat do mírného plusu,“ dodala.

Průmyslu podle Horské nyní napomohlo snížení problémů v dodavatelských řetězcích a aktuální zvolňování cen ve výrobě. Negativně naopak podle ní působí ochlazující poptávka. Vývoj průmyslu reflektuje zahraniční obchod, který bude letos i příští rok v záporné bilanci. Maloobchod zase drží při zemi záporné reálné mzdy. Rozpočet se musí vydat na cestu k dlouhodobé udržitelnosti a dostat pod kontrolu strukturální schodek, dodala.

Podle Horské koruna setrvá slabší. Nepomůže jí totiž oslabení globální poptávky ani zpomalení tuzemské ekonomiky během letošní zimy. V bankovním sektoru klesá poptávka po úvěrech, vklady jsou však i nadále vysoké. "Očekáváme, že výnosy u desetiletých českých dluhopisů mohou v následujících měsících mírně růst, v okolí čtyř procent se pak budou pohybovat i v rámci příštího roku. Návrat výnosové křivky z inverze do normálu je ale ještě velmi vzdálený, výhledově koncem roku 2024,“ podotkla ekonomka Raiffeisenbank.