Michl po jednání rady zopakoval závazek ČNB bojovat proti inflaci, dokud neklesne ke dvěma procentům. V listopadu činila 16,2 procenta, což bylo méně, než v listopadu odhadovala centrální banka. Guvernér ale upozornil, že je to důsledek metodiky započítání úsporného tarifu na energie. "V lednu tento efekt vyprchá a inflace se přiblíží 20 procentům," upozornil. Na této úrovni by podle něj mělo tempo růstu cen kulminovat a v následujících měsících inflace zpomalí.

Domácí poptávkové tlaky podporující inflaci se podle Michla zmírňují, když klesá spotřeba domácností, oslabuje realitní a hypoteční trh a reálné mzdy se snižují. Proti externí nákladové inflaci by mohlo působit hospodářské ochlazení v zahraničí. Michl ale zároveň upozornil, že proinflačním rizikem zůstává expanzivní fiskální politika a možnost rychlého růstu mezd. Nejistotou dalšího vývoje potom je očekávané lednové přecenění zboží a služeb či další vývoj konfliktu na Ukrajině.

Dnešní rozhodnutí bankovní rady bylo v souladu s předpokladem trhu. Obchodní ředitel společnosti Ebury Tomáš Kudla řekl ČTK, že bankovní rada ČNB potvrdila svou dlouhodobou strategii udržování stability sazeb. Toto rozhodnutí bylo podle něj vzhledem k dlouhodobé rétorice členů bankovní rady a vzhledem k vážným známkám zpomalení české ekonomiky široce očekávané. "Mohlo by se tak zdát, že sazby v Česku už jsou na svém vrcholu. Stále však existuje reálná šance, že ČNB bude muset své sazby na některém z příštích zasedání zvýšit," dodal.

Bankovní rada dnes také potvrdila svůj dřívější závazek, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

Koruna dnes v reakci na rozhodnutí téměř vůbec nereagovala, upozornil analytik XTB Štěpán Hájek. Ani výnosy českých státních dluhopisů nevykazují reakci, forwardové kontrakty jsou také bez větších výkyvů, doplnil analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht.