reklama

Dopoledne se podařilo většinu poruch odstranit, okolo 10.00 se tak počet míst bez proudu snížil na zhruba 8500 míst, z toho v Pardubickém kraji to bylo asi 4000, v Královéhradeckém 2700 a ve středních Čechách 900. ČTK to řekla mluvčí ČEZ Distribuce Soňa Holingerová. Na Vysočině je bez proudu dalších 1200 domácností, jimž poskytuje elektřinu společnost E.ON.

Holingerová předpokládá, že během dne se podaří obnovit dodávky do všech míst. Další poruchy na vedení a problémy v dodávkách lze ale očekávat zřejmě znovu v noci a v neděli ráno.

Zatímco nejhorší situace panovala dnes ve východních Čechách, mnohem klidněji bylo na severu a západě Čech. "V kraji Plzeňském a Karlovarském neevidujeme žádné poruchy na vedení vysokého napětí," uvedla ráno Holingerová.

Nejčastější příčinnou poruch byl silný vítr lámající stromy a větve, které padaly do vedení. "Dochází k přetrhání vodičů, ulomení izolátorů, poškození podpěrných sloupů vedení. V terénu máme pracovníky poruchových čet, pracují na obnovení dodávky elektřiny zákazníkům," dodala mluvčí. Zákazníci mohou poruchy hlásit na bezplatnou linku 800 850 860 nebo mohou využít portál www.bezstavy.cz.

Na Vysočině evidovala E.ON ráno zhruba 1200 domácností bez elektřiny, z toho asi 800 na Pelhřimovsku a 300 na Jihlavsku. "Poruchy jsou lokalizované, další zatím nepřibývají a naši technici v terénu na opravách intenzivně pracují," sdělil ČTK mluvčí firmy Roman Šperňák.

Aktuální výstraha meteorologů na silný vítr platí na většině území republiky až do pondělního rána.

reklama