Nvidia podle FT už několik měsíců vede neformální rozhovory s evropskými regulátory. Vyšetřování by mělo začít, až Nvidia Evropskou komisi o svém plánu oficiálně informuje. To by se podle zdrojů mohlo stát v týdnu, který začne 6. září.

Společnost Nvidia dohodu o převzetí firmy Arm oznámila loni v září. Dohodnutá kupní cena se skládá z hotovosti a akcií Nvidie. V době uzavření dohody činila 40 miliard dolarů, mezitím se však v důsledku růstu ceny akcií Nvidie vyšplhala zhruba na 54 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč).

Oznámení dohody okamžitě vyvolalo obavy, zda si Arm pod novým vlastníkem zachová otevřený přístup k poskytování licencí na své technologie. Majitelem Arm je nyní japonská skupina SoftBank.

Nvidia se obavy snaží rozptýlit. "Transakce bude přínosem pro Arm, její licence, konkurenci a celé odvětví. Procházíme regulační procedurou a těšíme se na spolupráci s Evropskou komisí, v rámci které se budeme snažit vyřešit všechny pochybnosti, které by komise mohla mít," uvedla firma.

Nvidia je známá především výrobou čipů, které se používají v grafických kartách. Ty jsou důležité například pro videohry. Arm sídlí v britském univerzitním městě Cambridge a navrhuje čipy pro většinu mobilních telefonů a pro počítačové tablety. Její technologie využívají například firmy Apple, Samsung či Huawei.