Rusko napadlo Ukrajinu 24. února. Litr naturalu tehdy v Česku stál v průměru přibližně 37,50 Kč a nafta vyšla na necelých 36,50 koruny. Od té doby benzin zdražil o necelých deset korun a diesel skoro o 13 Kč. Nominálně jsou teď pohonné hmoty nejdražší od začátku sledování.

Nejvýraznější zdražení mohli motoristé u pump zaznamenat toto úterý. Průměrná cena benzinu oproti předchozímu dni stoupla o 1,70 koruny a nafta zdražila o 2,15 koruny.

Nejdráž tankují benzín motoristé v Praze. Litr naturalu vyjde v hlavním městě v průměru na 47,54 Kč. Jen o haléř levnější je natural ve Středočeském kraji. Na opačném konci žebříčku je Karlovarský a Jihočeský kraj s průměrnou cenou benzinu 46,86 koruny, respektive 46,98 Kč.

Nejdražší nafta je v Pardubickém kraji, kde litr vyjde na 49,78 koruny. Následuje Liberecký kraj s průměrnou cenou o 20 haléřů nižší. Nejlevněji je opět v Karlovarském kraji, kde pumpaři chtějí za litr nafty v průměru 49,09 koruny.

Cena ropy na začátku tohoto týdne dosáhla nejvyšších hodnot od roku 2008. Zlevnila až v reakci na signály některých producentů, že mohou zvýšit dodávky.

Kvůli nebývale vysokým cenám pohonných hmot vláda ve středu rozhodla o zrušení povinnosti přidávat biosložku do paliv. Ministři rovněž schválili zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun. Podle opozice jsou ale opatření nedostatečná. Dopravci požadují dočasné zastropování cen a následné snížení spotřební daně.

 "Včera se však alespoň objevily první známky toho, že růst cen pohonných hmot zmírňuje. Růst cen benzínu Natural 95 dokonce poprvé od invaze zcela ustal. Klíčovým důvodem je pokles velkoobchodních cen paliv na burze v Rotterdamu. Roli také hraje zmírnění paniky na světovém trhu s ropou, dané tím, že válečná tragédie na Ukrajině se zatím naštěstí nestupňuje. A projevuje se zřejmě i tlak tuzemské vlády a úřadů na čerpací stanice a distributory, aby své marže přičítali k cenám pohonných hmot bez neobjektivního navyšování," uvedl v tiskové zprávě ekonom Lukáš Kovanda.