Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny průmyslových výrobců meziročně vzrostly nejvíce od roku 1993

Průmysl
Průmysl
Foto: Pixmac

Meziroční růst cen průmyslových výrobců v srpnu zrychlil z červencových 7,8 procenta na 9,3 procenta, což bylo nejvíce od dubna 1993. Na webu to dnes uvedl Český statistický úřad (ČSÚ), podle kterého zrychlilo tempo růstu cen i v dalších oblastech.

V zemědělství byly ceny proti loňskému srpnu vyšší o 7,9 procenta, stavební práce zdražily o 6,6 procenta a tržní služby pro podniky o 1,2 procenta. Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

Ceny průmyslových výrobců meziročně rostou od února a růst stále zrychluje. V srpnu na to měly výrazný vliv podle statistiků ceny koksu a ropných produktů. O zhruba čtvrtinu zdražily v průmyslu i obecné kovy, kovodělné výrobky, dřevo, papír a tisk. Ceny chemických látek a výrobků byly proti loňskému srpnu vyšší o téměř dvě pětiny. O necelé procento zlevnily jen dopravní prostředky, uvedli statistici.

U zemědělských výrobců meziroční růst cen zrychlil z červencových 5,2 procenta. V rostlinné výrobě ceny v srpnu stouply proti stejnému loňskému měsíci o 11,6 procenta, přičemž zdražily olejniny, obiloviny a čerstvá zelenina. Brambory a ovoce zlevnily. V živočišné výrobě, kde byly ceny meziročně vyšší o čtyři procenta, vzrostly ceny mléka, skotu a drůbeže. Naopak ceny vajec a jatečných prasat byly meziročně nižší.

Tempo zdražování zrychlilo rovněž ve stavebnictví, kde v srpnu podle odhadu byly ceny meziročně vyšší o 6,6 procenta, zatímco o měsíc dříve o 5,6 procenta. Ceny stavebních materiálů a výrobků byly proti loňskému srpnu dražší o 16 procent.

Ceny tržních služeb pro podniky rostly v srpnu jen mírně více než v červenci, kdy byl jejich meziroční nárůst o procento. Podle statistiků o 6,6 procenta zdražily služby v oblasti zaměstnání, ceny za poradenství v oblasti řízení stouply o necelých pět procent. Vedle toho byly meziročně vyšší i ceny za vydavatelské, reklamní, právní a účetnické služby. O zhruba čtyři procenta ale klesly ceny za informační služby.

Ceny většiny výrobců stouply i v meziměsíčním srovnání, klesly jen v zemědělství, a to o 1,3 procenta. V průmyslu byly ceny proti červenci vyšší o 1,2 procenta a pokračují tak devátý měsíc v růstu, uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. Ceny stavebních prací proti červenci narostly o 1,1 procenta a tržních služeb pro podniky o 0,6 procenta.

Témata:  průmysl

Související

Aktuálně se děje

15. dubna 2026 4:00

Předpověď počasí na víkend. Připravte si i deštník

Poměrně teplý, ale místy také celkem deštivý. Takový má být nadcházející dubnový víkend podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejvyšší teploty překročí dvacítku, někde ale může spadnout až 15 milimetrů srážek za jediný den.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trumpovi na burzách nevěří, přesto panuje mírný optimismus

Akciové trhy v Asii dnes mírně rostou, zatímco ropa odmazává svůj předchozí dnešní cenový nárůst. Předchozí ztráty maže i zlato. To svědčí o tom, že burzy příliš nevěří tomu, že Spojené státy zítra skutečně podniknou fatální úder na Írán. Americký prezident Donald Trump o víkendu Teheránu nebývale ostře a expresivně pohrozil, že pokud nedojde k otevření Hormuzského průlivu, USA zničí i jeho klíčové cíle, včetně civilních, jako jsou elektrárny či mosty, a že v zemi „rozbombardují úplně všechno“.