reklama

"Euro je hmatatelným symbolem evropské jednoty, prosperity a solidarity. Toto rozhodnutí uznává důležité hospodářské reformy, které už Bulharsko a Chorvatsko provedly, a zároveň potvrzuje trvalou přitažlivost jednotné evropské měny. Budeme při obou zemích stát i nadále, až podniknou další a konečné kroky pro vstup do eurozóny," uvedla v reakci předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová.

Pro Bulharsko by přijetí eura podle agentury Reuters znamenalo významný průlom. Země v roce 2007 vstoupila do Evropské unie, panují však kolem ní obavy kvůli organizovanému zločinu a relativně vysoké chudobě obyvatel. Bulharsko má v rámci EU nejnižší výkon ekonomiky v přepočtu na obyvatele.

Pro Chorvatsko, které do EU vstoupilo v roce 2013, představuje přijetí eura prostředek k upevnění jeho ekonomického rozvoje a stability po rozpadu Jugoslávie v 90. letech minulého století. Mnozí Chorvaté již nyní spoří v eurech a země usiluje také o vstup do schengenského prostoru, napsala agentura Reuters.

Dnes oznámený krok připravuje cestu k prvnímu rozšíření eurozóny od roku 2015. Tehdy se 19. zemí, kde se platí eurem, stala Litva. Smyslem ERM-2 je stabilizovat měny před faktickým zavedením eura. Bulharsko a Chorvatsko se tak připojí k Dánsku, které je v tomto mechanismu už roky, byť euro zavést nehodlá.

Střední kurz bulharské měny byl pro účely ERM-2 stanoven na 1,95583 leva za jedno euro. U chorvatské měny stanovený střední kurz činí 7,53450 kuny za euro, uvedla ECB.

Zavést jednoho dne euro by s výjimkou Dánska měly všechny členské země Evropské unie, tedy včetně České republiky. Praha ale dává opakovaně najevo, že s tímto krokem nebude spěchat. Dánsko si spolu s Británií hned na začátku vyjednalo trvalou výjimku a euro zavést nemusí. Británie mezitím z Evropské unie vystoupila.