Ceny ropy po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu prudce vzrostly. Samotná ruská ropa ale zlevnila, protože zákazníci se jejím nákupem nechtěli kompromitovat a uvalit na sebe finanční sankce.

"Ruská ropa – typu Ural či Sokol – se obchoduje třeba s třetinovou slevou oproti severomořské ropě Brent, jejíž cena představuje světový standard," poznamenal ve svém dnešním komentáři ekonom Lukáš Kovanda.

Číně to poskytuje příležitost levně doplnit své rozsáhlé strategické zásoby, které Peking obvykle využívá v dobách mimořádných událostí nebo při náhlých výpadcích.

Podrobnosti o objemech ani podmínkách potenciální transakce ještě nebyly rozhodnuty a neexistuje žádná záruka, že dohoda bude uzavřena, uvedl zdroj Bloombergu. Ministerstva zahraničních věcí obou zemí se k věci odmítla vyjádřit.

Kovanda poznamenal, že Čína může i díky nákupu levné ruské ropy vytvářet citelný tlak na zmírňování inflace u sebe doma. "Vítězem střetu mezi Západem a Ruskem tak i proto může být právě ona," konstatoval ekonom.

Levné ruské ropy využívá také Indie, letos už jí dovezla více než za celý loňský rok. Indie jako třetí největší dovozce ropy na světě po Číně a Spojených státech si s Ruskem dohodla slevu už v březnu.