Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump má problém. Mezi USA a Čínou začala studená válka, zastavit ji nelze

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Instagram

Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow přirovnal nynější obchodní rozhovory s Čínou ke studené válce. Uvedl rovněž, že řešení obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa by mohlo trvat řadu let. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.

Představitelé USA a Číny se dohodli, že další kolo obchodních rozhovorů se bude konat příští měsíc ve Washingtonu. Kudlow uvedl, že ve hře je hodně a je zapotřebí dosáhnout správného výsledku. "A pokud to zabere desetiletí, budiž," dodal.

Kudlow pracoval rovněž v administrativě bývalého prezidenta Ronalda Reagana. "Pamatuji si, jak prezident Reagan vedl podobný boj proti Sovětskému svazu," uvedl Kudlow.

Spojené státy a Čína spolu již od loňského roku vedou obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalují cla. Americký prezident Donald Trump viní Čínu z řady nekalých obchodních praktik, které podle něj poškozují americké podniky. Obchodní válka mezi USA a Čínou má negativní dopad na světovou ekonomiku a na finančních trzích vyvolává obavy z globální hospodářské recese.

Niall Ferguson z Hooverova institutu na Stanfordově univerzitě podle televize CNBC uvedl, že USA a Čína se již nachází "v počátečních fázích" druhé studené války.

From over-confidence in #CentralBanks’ effectiveness to over-optimism about an early and durable resolution of #trade tensions between China and the US: The link to my @FT Op Ed on the evolution of the unhealthy co-dependency between #markets and policies https://t.co/67lvOaizk8

— Mohamed A. El-Erian (@elerianm) September 6, 2019

"Trumpovým problémem je, že to již nemůže jednoduše zastavit, kdy se mu zlíbí, protože tato záležitost eskalovala do dalších oblastí," dodal Ferguson.

Témata:  USA Čína Donald Trump

Související

Aktuálně se děje

5:00

Předpověď počasí na další prodloužený víkend

Blížící se prodloužený víkend slibuje postupné loučení s deštěm a velmi příjemné, místy až letní teploty. Zatímco pátek bude ještě ve znamení doznívajících srážek, v dalších dnech se rtuť teploměru vyšplhá až k hranici 28 °C.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Czechoslovak Group

Komentář

Analytici stále věří CSG. Má to ale háček

Platformu Hunterbrook, jejíž včerejší zpráva stojí za pádem akcií tuzemské zbrojovky Czechoslovak Group, označují kritici za "hedgeový fond maskovaný jako zpravodajský server", který senzacechtivě využívá veřejné informace k manipulaci trhu pro vlastní obohacení. Akcie Czechoslovak Group včera na burze v Amsterodamu odepsaly mimořádných 24,4 %.