Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důvěra investorů v eurozónu mírně stoupla, recese zůstává pravděpodobná

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v srpnu mírně zvýšila poté, co se v červenci propadla na nejslabší úroveň za více než dva roky. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila společnost Sentix. Podle šéfa Sentixu však zůstává velmi pravděpodobné, že ekonomika eurozóny vstoupí do recese.

Index důvěry se v srpnu zvýšil na minus 25,2 bodu z červencových minus 26,4 bodu. "Ekonomická situace v eurozóně zůstává obtížná," uvedl ředitel Sentixu Manfred Hübner. "Recese v eurozóně je stále velmi pravděpodobná,"dodal. Poukázal na slabou spotřebitelskou důvěru, vysokou inflaci a drahou energii.

Evropský statistický úřad Eurostat koncem července uvedl, že mezičtvrtletní růst ekonomiky eurozóny ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,7 procenta z 0,5 procenta v prvním kvartálu. Meziroční tempo růstu však zpomalilo na čtyři z předchozích 5,4 procenta.

Mezinárodní měnový fond (MMF) minulý měsíc snížil odhad letošního růstu hrubého domácího produktu (HDP) zemí používajících euro na 2,6 procenta z 2,8 procenta předpokládaných v dubnu. Odhad růstu pro příští rok zredukoval téměř o polovinu na 1,2 procenta.

Témata:  EU ekonomika

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy