reklama

"Prosincový konjunkturální průzkum přináší stabilizaci ekonomického sentimentu. Ten v průběhu roku zaznamenal několik výrazných zvratů a pohyboval se v mimořádně širokém pásmu 17 bazických bodů. Jeho spotřebitelská část dokonce v rozmezí 21,5 bodu," popsal výkyvy důvěry vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Důvěra v české hospodářství byla značně rozkolísaná od začátku epidemie nemoci covid-19 loni v březnu, kdy také začala protiepidemická opatření spojená s omezeními obchodu, služeb, kultury či cestování. Tehdy se indikátor důvěry propadl až na zhruba 75 bodů. Tak nízko nebyl ani za ekonomické krize v roce 2009, kdy se dostal nejníže na hodnoty kolem 77 bodů. Letos důvěra začínala v lednu na 87,3 bodu, pak mírně vzrostla, ale na jaře s příchodem další vlny epidemie zase poklesla. S útlumem šíření nemoci poté do léta vzrostla až na 104 bodů, následně však začala zase pomalu klesat. Skoro půl roku trvající pokles důvěry se zastavil až v závěru roku.

Nahoru dostali celkovou důvěru hlavně spotřebitelé, jejichž důvěra v českou ekonomiku stoupla v prosinci oproti listopadu o 1,9 bodu na hodnotu 92,3. Důvěra podnikatelů zůstala stejně jako v listopadu na hodnotě 96,2.

Ve většině jednotlivých podnikatelských odvětví však přitom důvěra v prosinci meziměsíčně rostla. V průmyslu stoupla o 0,6 bodu na hodnotu 93,8, ve stavebnictví o 1,2 bodu na hodnotu 115,2 a v obchodu o 1,5 bodu na hodnotu 106,2. Pouze ve vybraných odvětvích služeb se důvěra oproti listopadu snížila, a to o jeden bod na hodnotu 95,3.