Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Organizace zpřesnila směrem nahoru souhrnný index za únor, původně uváděla hodnotu 129,8 bodu. Loni v březnu index vystoupil na rekordních 159,7 bodu.

K březnovému poklesu přispěla kombinace dostatečných zásob, utlumené dovozní poptávky a prodloužení dohody umožňující bezpečný vývoz ukrajinského obilí přes Černé moře, uvedla organizace. Pokles indexu odráží nižší ceny obilovin, rostlinných olejů a mléčných výrobků, které kompenzovaly nárůst cen cukru a masa.

"Zatímco na celosvětové úrovni ceny klesly, na domácích trzích jsou stále velmi vysoké a nadále rostou, což představuje další hrozbu pro potravinovou bezpečnost," uvedl hlavní ekonom FAO Maximo Torero.

Index cen obilovin se meziměsíčně snížil o 5,6 procenta, klesly zejména ceny pšenice a kukuřice. Index cen rostlinných olejů odepsal tři procenta. Proti hodnotě z loňského března se snížil o 47,7 procenta. Ceny mléčných výrobků se podle FAO meziměsíčně snížily o 0,8 procenta.

Stoupla naopak cena cukru, a to o 1,5 procenta. Cena této komodity kvůli obávám z poklesu produkce v Indii, Thajsku a Číně se dostala na nejvyšší hodnotu od října 2016. Index cen masa vzrostl o 0,8 procenta.

V samostatné zprávě o nabídce a poptávce po obilovinách FAO zvýšila prognózu světové produkce pšenice na letošní rok. Stanovila ji na 786 milionů tun, což je o 1,3 procenta pod úrovní loňského roku. I tak jde o druhý nejvyšší zaznamenaný výsledek v historii.

"Téměř rekordní osevní plochy se očekávají v Asii, zatímco suché podmínky ovlivňují severní Afriku a jižní Evropu," uvedla organizace.

reklama