Server připomíná, že dotaci, která měla být spolufinancovaná z unijních peněz, odmítla proplatit Evropská komise. Spadá totiž do období vládního působení Babiše, a proto podle Bruselu porušuje českou i unijní legislativu ke střetu zájmů. Kvůli tomu a dalším pochybením komise Česku vystavila pokutu přesahující 82 milionů korun.

SZIF poté, co se uskutečnil audit prověřující střet zájmů, preventivně veškeré projekty firem z holdingu Agrofert pozastavil. S výjimkou této. SZIF začal dotaci po firmě vymáhat 9. září. "Proti tomuto rozhodnutí se Schrom Farms dne 24. listopadu 2022 odvolal," sdělila serveru mluvčí fondu Luďka Raimondová.

Podle Agrofertu ale bylo s dotací, kterou firma použila na modernizaci farmy kuřat v Bílovci na Novojičínsku, vše v pořádku. "Jsme přesvědčeni, že jsme postupovali v souladu s dotačními pravidly a podle zákona," řekl mluvčí holdingu Pavel Heřmanský.

Odvoláním se nyní bude zabývat ministerstvo zemědělství, v jehož čele stojí lidovecký ministr Zdeněk Nekula. Na rozhodnutí má 30 dnů, případně 60, pokud by se jednalo o složitý případ.

Pokud ministerstvo Agrofertu nevyhoví, spor o dotaci může skončit u soudu. Jestli je ale koncern patřící do svěřenských fondů Andreje Babiše připravený se soudit, nechtěl mluvčí Heřmanský říci.

Web také uvádí, že SZIF musí kromě této dotace vyřešit zhruba 30 dalších dotací pro firmy z koncernu Agrofert. Ty byly kvůli auditu už před lety pozastaveny v různých fázích schvalovacího a administračního procesu. Dohromady jde o projekty za více než půl miliardy korun, které měla Evropská unie podpořit asi 200 miliony korun.