reklama

Holding to uvedl na svých webových stránkách. Požaduje od Rakušana omluvu za tvrzení, která považuje za zcela nepravdivá, nebo alespoň za snahu vytvořit dojem, že Agrofert nezákonně odposlouchává hovory třetích osob. Rakušan to uvedl v rozhovoru s deníkem MF Dnes, který hnutí STAN zveřejnilo na svých webových stránkách.

"Společnost Agrofert podala žalobu na hnutí STAN a na jeho předsedu a ministra vnitra Víta Rakušana. Požaduje v ní po panu Vítu Rakušanovi omluvu za zcela nepravdivé tvrzení či přinejmenším snahu vyvolat dojem, že Agrofert protiprávně odposlouchává telefonní hovory třetích osob," píše holding.

Poškozující je podle něj zejména to, že uvedené výroky nepronesl běžný občan, ale ministr vnitra, u kterého lze podle holdingu předpokládat vyšší stupeň informovanosti, zejména pokud se jedná o informace o nezákonném odposlouchávání osob.

"Pokud tedy pan Vít Rakušan se vší vážností obviní Agrofert ve veřejném prostoru z toho, že jej odposlouchával, má to velmi negativní dopad na dobré jméno společnosti. Agrofert zároveň požaduje odstranění z webu STAN a profilu pana Víta Rakušana na sociální síti X texty obsahující toto nepravdivé obvinění," píše holding.

Rozhovor se týkal šifrovaného telefonu, o němž se vedly dlouhé spekulace. "Stanislav Polčák mi přinesl telefon se speciální aplikací proto, že jsme po volbách do poslanecké sněmovny měli dost významné indicie, že naše komunikace je odposlouchávaná. A v době, kdy jsme jednali o podobě vlády, jsme nepotřebovali, aby detaily těch jednání znala neblaze proslulá bezpečnostní divize Agrofertu. Tohle měl být jeden ze způsobů, jak komunikaci vyjednávacího týmu lépe zabezpečit," řekl tehdy Rakušan.

"Snažili jsme se všemi způsoby chránit naši komunikaci před odposlechy ze strany bezpečnostní divize Agrofertu, a to hlavně v citlivé době mezi parlamentními volbami a vznikem vlády. Osobně si myslím, že dostatečně bezpečné jsou i aplikace jako třeba Signal, kterému jsem nakonec sám dal přednost i proto, že jeho používání je jednodušší, má ho řada lidí a nemusel jsem s sebou nosit dva telefony. Ale ty obavy z odposlechů jsem chápal," dodal.