Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Agrofert poslal dopis Fialovi. Vyzval ho, aby na holding přestal útočit

Agrofert
Agrofert
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Holding Agrofert poslal otevřený dopis předsedovi vlády Petrovi Fialovi. Vyzval ho v něm, aby společnost vynechal ze svých politických prohlášení a přestal na ni útočit. Premiér Agrofert několikrát zmínil v souvislosti s vysokými cenami potravin a s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem, do jehož svěřenských fondů Agrofert patří.

Agrofert na svém webu upozornil na článek v deníku Právo, v němž Fiala vysvětluje, proč se kabinet zabývá cenami potravin. Několikrát v něm zmiňuje Agrofert, podle kterého ale premiér "uvádí nepravdivé a zavádějící informace."

"Vyzýváme pana Fialu, aby ze svých politických útoků vynechal společnost Agrofert a držel se svých slov, že „křičí jen ti, kteří v této věci nemají čisté svědomí“. Pokud si nemůže pomoci, prosíme, ať uvádí pravdivé informace. Věříme, že mu k tomu pomůžou základní fakta níže," napsal koncern.

Uvedl, že růst loňského zisku Agrofertu nestojí na potravinách, ale na chemických továrnách v zahraničí, přičemž celkem 56 % provozního zisku tvoří údajně právě zahraničí.

"Potravinářské firmy Agrofertu v Česku a zahraničí skončily loni celkově na úrovni provozního výsledku ve ztrátě. Některé potravinářské firmy v Česku byly sice ziskové, ale většině z nich klesla rentabilita tržeb. Jiné, například producenti červeného masa, skončili dokonce ve ztrátě," tvrdí Agrofert.

Společnost také uvádí, že neovládá zemědělský či potravinářský trh v České republice a nemá prý takový vliv, abych mohla určovat ceny. "Ani ÚOHS při svých šetřeních nezjistil, že by kterýkoli z výrobců potravin v ČR měl tak významné postavení na trhu, aby mohl určovat ceny," píše holding.

Dodává, že ceny zemědělských komodit určují komoditní burzy, na které nemá vliv žádný český zemědělec ani Agrofert. Sám holding tak prý nemá jak ovlivnit ceny na pultech obchodů.

"Je dobře, že se holding Agrofert veřejně ozval. Je jednou z tuzemských firem, jež jsou vítězi této krize. V období rekordního zdražování mají obrovský zisk. A k tomu čerpají dotace. Bylo by dobře, kdyby ještě veřejnosti poctivě vysvětlili, jakým způsobem některé jejich potravinářské firmy dosáhly vloni násobných zisků. Český zákazník, který platí nejprve dotace a pak drahé potraviny, si to určitě zaslouží," zareagoval premiér na síti X.

Témata:  Agrofert Petr Fiala

Aktuálně se děje

13. června 2024 19:24

Lídři G7 se dohodli: Miliardy dolarů ruských zisků půjdou na Ukrajinu

Lídři G7, kteří se ve čtvrtek sešli v italském regionu Apulie, dosáhli dohody o půjčkách 50 miliard dolarů Ukrajině za použití zisků ze zmrazených ruských aktiv v EU a zemích G7, uvedla agentura Reuters. Hostem hlav států a vlád "sedmičky" je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy