Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fitness centrům prudce klesl příjem, návrat roušek by pro ně mohl být likvidační

Fitness, ilustračni fotografie
Fitness, ilustračni fotografie
Foto: Pixmac

Příjmy 50 procent a méně ve srovnání s loňským rokem eviduje polovina tuzemských fitness center. Hlavními důvody jsou strach klientů z nákazy, ale také velké procento lidí pracujících z domu. Přitom zhruba třetině provozovatelů fitness vzrostly kvůli hygienickým a bezpečnostním opatřením náklady.

Současné restrikce omezují minimum fitness centra, ta se ale obávají zpřísnění. Znovuzavedení roušek by pro ně mohlo být likvidační. Vyplývá to z průzkumu České komory fitness mezi 679 respondenty. 

Znatelný je podle Roberta Lukáše z Fitness Clubu Luky v Karlových Varech úbytek starších klientů. "Přes letní měsíce je vždy vidět útlum, který byl letos ještě umocněn chováním lidí ovlivněných strachem z covidu. Ani čísla za září nejsou taková, na jaká jsme byli zvyklí v minulých letech," uvedl. Podle prezidentky České komory fitness Jany Havrdové nižší návštěvnost způsobuje sílící trend home office. Lidé podle ní necestují do města a nenavštěvují tak ani fitness centra.

Náklady stejné jako loni má zhruba 60 procent provozovatelů fitness. Vyšší výdaje o desetinu zaznamenala podle průzkumu zhruba pětina fitness center a asi 11 procentům vzrostly náklady o 20 procent.

Aktuální opatření omezují zhruba sedm procent fitness, ale přibližně 87 procent provozovatelů vyjádřilo obavy ze znovuzavedení povinnosti zakrytých úst a nosu. Povinné odstupy mají negativní dopad podle přibližně dvou pětin provozovatelů. Stěžují si hlavně trenéři, kteří potřebují mít s klientem kontakt bližší.

Pro další fungování by většina fitness center uvítala podporu aktivního životního stylu a doporučení místo zákazů. Odpuštění sociálního a zdravotního pojištění by pomohlo zhruba polovině provozovatelů, 44 procent respondentů by bylo pro zrušení třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb (EET). Situaci by podle zhruba dvou pětin fitness center usnadnil i jasný pandemický plán vlády.

V ČR podle Havrdové funguje kolem 1200 fitness center.

Témata:  fitness koronavirus (coronavirus) COVID-19 ekonomika

Související

Aktuálně se děje

20. ledna 2026 8:27

Málem umřel. Pavel Trávníček poprvé promluvil po vážné operaci

Pavel Trávníček v úvodu letošního roku vyděsil fanoušky, když skončil v péči lékařů. Nyní se konečně ozval a přiznal, že to s ním bylo opravdu vážné. Navzdory tomu už má plány na následující měsíce či roky. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Zlato

Komentář

Zlato se blíží historické hranici. Nahrává mu dění kolem Trumpa, má to ale háček

Zlato dnes poprvé v historii překročilo cenu 95 000 Kč za unci, stříbro je zase dnes dějinně poprvé dražší než 1750 Kč za unci. Rekordnímu růstu cen drahých kovů nahrává dění kolem Trumpa; už tuto středu může Nejvyšší soud USA zneplatnit jeho cla, přičemž kovům svědčí i prezidentův nynější útok na šéfa americké centrální banky a jeho možný úder na Írán. Lze předpokládat zintenzivnění nákupní horečky ze strany drobných investorů skupujících například zlaté nebo stříbrné mince v očekávání dalšího cenového nárůstu.