Vláda dnes rozhodla, že fitness centra, posilovny či bazény budou moci po nuceném uzavřením obnovit provoz od čtvrtka. Ve sportovištích bude platit pravidlo jednoho klienta na 15 metrů čtverečních provozní plochy. Skupinové lekce se bude moci uskutečnit do deseti lidí, respektive trenér a devět účastníků. Oproti avizovaným pravidlům, které tento týden představilo ministerstvo průmyslu a obchodu, byla schválena povinnost roušek při cvičení.

"Nemožnost správně dýchat a nedostatečný přísun kyslíku mohou znamenat pro mnohé cvičící zdravotní komplikace, jako je třes či dokonce mdloby. Zvětšuje se takzvaný mrtvý prostor, kdy opakovaně vdechujeme již vydýchaný vzduch a nedochází k dostatečnému odvodu vydýchaného CO2. Následně dochází k hromadění hlenu a bakterií v roušce, a ta tak už po několika minutách cvičení nemusí být účinná. O negativním vlivu roušek na psychiku ani není třeba mluvit," uvedla Havrdová.

Už omezení počtu lidí na plochu pro provozy podle Havrdové znamenalo nižší návštěvnost. Fitness centra sice přes limity otevřou, ale za nastavených podmínek to pro ně bude spíše znamenat jen další náklady, obává se komora. Činnost už na jaře kvůli krizi podle Havrdové ukončilo deset procent fitness center. Druhá vlna pandemie může podle ní znamenat konec pro dalších více než deset procent provozů.

Národní sportovní agentura chce s vládou vyjednávat o výjimce z povinnosti roušek při aktivním sportování, za agenturu to dnes ČTK řekl její mluvčí Jakub Večerka.

Fitness centra, posilovny nebo vnitřní bazény jsou zavřené z nařízení vlády v boji proti koronaviru od 9. října. Původně mělo opatření platit 14 dnů, Ztráty fitness sektoru kvůli nucenému podzimnímu uzavření vysoce přesahují půl miliardy korun. Podle České komory fitness se na hranici přežití dostávají už i silné a velké provozy. V ČR je asi 1200 fitness center.