reklama

U klasického úvěru na bydlení je nutné doložit, že ho chcete na financování domu či bytu, a to ať už koupě či stavby. Pokud ale chcete půjčit v řádech statisíců až milionů a nechcete se nikomu zpovídat, na co peníze potřebujete, pak můžete u úvěrového poskytovatele narazit. V takovém případě totiž klasické spotřebitelské půjčky nestačí, zapotřebí je se poohlédnout po neúčelové hypotéce, která je ve finančním světě známá pod názvem „americká.“

Jaké jsou výhody a nevýhody americké hypotéky?

Neúčelovost je největší výhodou americké hypotéky, díky tomu ji můžete využít na koupi alternativního typu nemovitosti, na který by vám banka běžnou půjčku na bydlení neposkytla, nebo na pořízení čehokoliv jiného, co nelze financovat drobným úvěrem v řádech desítek tisíc korun. Navíc oproti spotřebitelským úvěrům je americká hypotéka nabízena s výrazně nižší úrokovou sazbou a s delší dobou splatnosti. Další výhodou pak je, že ji mnohem snadněji vyřídíte a že čerpání peněz je spjato s menší administrativní zátěží, vyhnete se jakémukoliv dokládání faktur, účtenek a smluv.

Stejně jako výhody jsou ale s americkou hypotékou spjaty i nevýhody. Jednou z nich je výše půjčované sumy, v případě nemovitosti počítejte se zhruba 50 až 70 % kupní ceny, u většiny úvěrových poskytovatelů pak nezískáte více jak pevně stanovený limit, který obvykle činí 4 000 000 Kč. Pamatovat je nutné také na kratší dobu fixace, a to maximálně 5 let.

Stejně jako klasické hypotéky na bydlení i americké hypotéky jsou ale nabízeny za různých podmínek. To, co platí u jedné banky, nemusí platit u druhé, a naopak. Proto se vyplatí využít srovnání hypoték, ať nenaletíte té nejdražší a nejméně výhodné na trhu.

Pro koho je americká hypotéka výhrou?

Americká hypotéka není nic pokoutného, čeho byste se museli bát. Jedná se o úvěr jako každý jiný, který může mnohým vytrhnout trn z paty. Skvělou příležitostí je například pro žadatele bez pravidelného příjmu, jako jsou třeba OSVČ, vhod přijde i těm, kteří neuspěli s žádostí o klasickou hypotéku, nebo těm, kteří si zkusili porovnat úvěry a zjistili, že na rekonstrukci bydlení se jim více vyplatí americký typ úvěru než spotřebitelská půjčka.

Samotné vyřízení americké hypotéky se neliší nikterak od vyřízení jiného finančního závazku. Neobejdete se bez dokladu totožnosti, výpisu z účtu a určení vaší úvěruschopnosti, to lze ve výjimečných případech provést i bez potvrzení výše příjmu. V takové situaci ale počítejte s přísnějšími podmínkami pro splácení.

reklama