Obliba dřevěných briket každým rokem roste. Stále patří k relativně levnějším a kvalitním způsobům vytápění. Hlavně v porovnání s elektřinou a plynem. Přečtěte si, jak je možné vyrobit skvělé dřevěné brikety za přijatelnou cenu.

Základní vlastnosti dřevěných briket

Dřevěné brikety se používají do krbů, kotlů a kamen na pevná paliva. Původní surovina pochází z listnatých či jehličnatých stromů nebo existují i kůrové noční brikety. K dostání jsou kvádrové a válcové dřevěné brikety. Odlišují se nejen tvarem, způsobem výroby, ale i vlastnostmi. Jedná se o uhlíkově neutrální topivo, které pomáhá zpomalovat globální změnu klimatu.

Co ovlivní výrobní náklady na dřevěné brikety?

I když se cena briket zvýšila, stále je relativně nízká díky výchozímu materiálu. Jsou to piliny, hobliny a štěpka z dřevozpracujícího průmyslu, které nemají jiné využití. Recyklace je nejspolehlivějším receptem na udržitelný provoz topných zařízení. Velké kusy se dají použít na otop i v horkovzdušné sušárně v procesu přípravy na lisování. Výrobní náklady se všichni snaží snížit, jak je to jen možné. Ale inflace pořád roste a hýbe s cenou briket vzhůru.

img-responsive

Jak výrobní náklady ovlivňují cenu dřevěných briket? | foto: freepik.com

Proces výroby je jednoduchý a odráží se to v ceně briket

Samotná výroba je také nízkonákladová, protože se používají jednoduché formy lisu. V hydraulickém se lisuje pouhým stlačením hmoty za vzniku kvádrových dřevěných briket RUF. V mechanickém a šnekovém lisu se k tlaku přidává i teplota. Vychází z nich nekonečná válcová dřevěná briketa připravená k dělení na 30 cm dlouhé úseky, které znáte. Finančně proces produkce vychází mnohem lépe než těžba fosilních paliv, jejich zpracování, přeprava a dále údržba vrtů, lomů a dolů.

Krátká vzdálenost dovozu snižuje cenu briket

Zásadní vliv na cenu briket má i dovozová vzdálenost. Protože v celkové částce zaplatíte i za naftu spotřebovanou nákladními vozy při převozech. Brikety dřevěné mají původ v převážně místní surovině v podobě vytěžených kmenů, kterou z blízkého okolí dovezou a zpracují v pilařském závodě. I závoz k zákazníkům je na krátké distance.

Import má velký vliv na cenu dřevěných briket

V letošním roce stoupla poptávka po dřevěných briketách a tradiční místní výrobci nestíhali uspokojit poptávku. Proto někteří obchodníci ve snaze vyhovět svým stálým zákazníkům přistoupili k importu ze zahraničních zdrojů. I tohle může být důvodem, proč narostly ceny briket.

Jak plně využijete teplo koncentrované v dřevěných briketách?

I když máte finančně nenáročné pevné palivo, je nutné s ním šetrně zacházet a maximálně využít energii v něm uloženou. Základem je správné podpálení, které ušetří finanční prostředky při údržbě topeniště a kouřovodů. Dále je to regulace přívodu vzduchu. Když ta je optimálně vyladěná, dokáže prohřát obytné prostory na ideální teplotu, aniž by došlo k rychlému hoření a rychlému spalování dřevěných briket.

Kde můžete pořídit dřevěné brikety?

Rozhodli jste se koupit dřevěné brikety a hledáte spolehlivého obchodníka? E-shop Optimtop.cz nabízí široký rozsah druhů kvalitních dřevěných briket, které jsou aktuálně skladem. Proto je jejich doručení rychlé. Dřevěné brikety jsou uložené na paletách, které vám zůstávají. Doprava je po celé České republice zdarma.

reklama