reklama

Křehký hospodářský růst bude podle Dlouhého v inflačním prostředí záviset na předvídatelné měnové politice ČNB a rozumné rozpočtové politice vlády. Upozornil, že růst průmyslové produkce bude příští rok 4,8 procenta, tedy nižší než letos. Záleží ale na epidemickém vývoji a načasování obnovení dodavatelsko-odběratelských řetězců.

"Končící rok není v pravém slova smyslu rokem restartu. Výsledky letošního roku ovlivnil především tvrdý lockdown v roce 2020. Ekonomika tak stále funguje pod svým potenciálem a teprve v průběhu roku 2022 budeme mít šanci na zvrat,“ uvedl Dlouhý. Růst HDP podle něj bude táhnout zejména spotřeba domácností vlivem rostoucích reálných mezd a také kvůli odložené spotřebě domácností z loňského a letošního roku.

Mzdy reálně stoupnou zejména kvůli tomu, že firmy trpí nedostatkem zaměstnanců, řekl Dlouhý. Nominální mzdy meziročně vzrostou nejčastěji o 2000 až 3000 Kč. Průměrná hrubá měsíční mzda tak příští rok přesáhne 40.000 Kč, dodal.

I v příštím roce stejně jako letos budou nejvyšší mzdy vypláceny na kvalifikovaných pozicích v rostoucích odvětvích, jako nemovitosti, informační a komunikační činnosti, peněžnictví a pojišťovnictví. Vzhledem k vysoké základně bude v těchto oblastech i absolutně nejvyšší meziroční nárůst mezd. V procentuálním vyjádření nejvýrazněji porostou mzdy v nemovitostech, v maloobchodě a velkoobchodě, ale i v ubytování a pohostinství.

Vedle spotřeby domácností potáhnou příští rok růst ekonomiky investice. "Zaznamenáváme snížení investičního apetitu i u velkých hráčů na trhu. Růst fixních investic je tak nejistý. Předpokladem růstu je, aby vláda investory povzbudila zpětným prodloužením a rozšířením daňových pobídek při pořízení nového majetku. Jinak hrozí, že v důsledku růstu cen energií a produkčních cen bude tvorba hrubého fixního kapitálu výrazně pomalejší, nebo bude dokonce stagnovat,“ varoval Dlouhý.

V posledních týdnech zveřejnily odhad růstu české ekonomiky i další instituce. ČNB letos počítá s růstem o 1,9 procenta a příští rok o 3,5 procenta. Ministerstvo financí očekává letos 2,5procentní růst a příští rok růst o 4,1 procenta. Česká bankovní asociace letos čeká na základě odhadů ekonomů českých bank růst hrubého domácího produktu o 2,6 procenta a příští rok o 3,9 procenta.