Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Loni přibylo přes pět milionů milionářů

Americký dolar
Americký dolar
Foto: Pixmac

Rozdíly v rozložení majetku se v loňském pandemickém roce dále prohloubily. Na světě přibylo 5,2 milionu dolarových milionářů, nejvíce ve Spojených státech a v Německu, zjistila studie investiční banky Credit Suisse nazvaná Global Wealth Report. Celkem tak koncem roku 2020 disponovalo jměním v přepočtu nejméně 21,4 milionu Kč globálně téměř 56,1 milionu lidí, citovala závěry studie agentura DPA.

Aby se jedinec mohl počítat k procentu nejbohatších lidí na světě, musel loni vlastnit více než milion dolarů. O rok předtím mu k tomu stačilo pouze 988.103 USD, uvádí studie. Rok 2020 se stal prvním za deset let, během kterých Credit Suisse studii zveřejňuje, kdy dolaroví milionáři tvořili více než procento všech dospělých.

S odstupem největší skupina dolarových milionářů žila loni v USA. Bylo jich téměř 22 milionů, což je o 1,73 milionu více než předloni. Za nimi následuje Čína se zhruba 5,3 miliony milionářů, kterých loni v této asijské zemi přibylo 257.000, a Japonsko (3,7 milionu - nárůst o 390.000). V Německu se loni začalo nově počítat mezi dolarové milionáře 633.000 dalších lidí, dohromady jich tak v zemi žije na 2,95 milionu.

"S ohledem na omezenou spotřebu úspory domácností prudce stouply, což zvýšilo jejich finanční bohatství a snížilo jejich dluhy,“ vysvětluje Nannette Hechler-Fayd’herbeová, která je vedoucí výzkumného oddělení Credit Suisse. "Největší dopad má pravděpodobně snížení sazeb ze strany centrálních bank. Je to jeden z hlavních důvodů růstu cen akcií a cen domů, které se zase promítají přímo do našich výpočtů bohatství domácností," dodala.

Credit Suisse ve své studii zohledňuje držení hotovosti, bankovní vklady, cenné papíry, pohledávky vůči pojišťovnám a nemovitosti. Autoři studie počítají s tím, že počet dolarových milionářů poroste i v příštích letech rychleji než průměrné majetky. Podíl na tom bude mít mimo jiné i zhodnocování akcií, domů a bytů.

Témata:  milionáři

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 19:01

Rakovina mízních uzlin. V čem je nemoc, kterou trpěl Jiří Bartoška, zákeřná?

Rakovina mízních uzlin, odborně nazývaná lymfom, patří mezi závažná onkologická onemocnění, která postihují lymfatický systém – klíčovou součást lidské imunity. Tato nemoc je zákeřná především tím, jak nenápadně a tiše se může rozvíjet, často bez výraznějších příznaků, a přesto zasáhnout celý organismus. A právě tato její vlastnost bývá osudná – lidé se k lékaři dostávají až ve chvíli, kdy už je nádor v pokročilém stádiu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

4 důvody, proč je online fakturace lepší než Excel

4 důvody, proč je online fakturace lepší než Excel

Rozjíždíte podnikání a čeká vás první faktura? Nepřidávejte si víc práce, než je nutné. Místo ručního vyplňování tabulek sáhněte rovnou po online fakturačním nástroji. Spoustu věcí vyřeší za vás – automaticky vyplní údaje na fakturách a postará se o jejich legislativní správnost. S online fakturací můžete začít hned a bez placení.