Český maloobchod z těchto dat vychází jako oživený po vleklé pandemii. Ve srovnání s předpandemickým rokem 2019 zaznamenaly prodeje růst o 16,8 procenta. Čerstvá data taky potvrzují přesun velké části prodejů do prostředí on-line, který značným způsobem podpořila právě protipandemická opatření. Zároveň mírným tempem rostou i prodeje v kamenných prodejnách, uvedla společnost.

Podle dat Mastercardu se Češi vrátili do penzionů i restaurací. Objem útrat v ubytovacích zařízeních byl v květnu v porovnání s předpandemickým rokem 2019 nižší o deset procent. Ve srovnání s loňskem, který ovlivnily uzávěry ekonomiky, tak činí zvýšení 166,5 procenta. Podobná je situace v pohostinství, kde se proti loňskému pandemickému roku zvýšily prodeje o 94,9 procenta. Růst je zřetelný i v porovnání s květnem 2019, proti němuž činilo zvýšení 18,7 procenta.

"Z posledních dat služby Mastecard SpendingPulse je vidět, že česká ekonomika se z velkých ran způsobených covidovými opatřeními dokázala relativně rychle oklepat. Češi si na jednu stranu rychle zvykají na naprosto nevídaný nárůst sektoru e-commerce. Na druhou stranu ale po opětovném otevření ekonomiky po pandemii znovu a rádi zamířili do kamenných obchodů. V obou případech trendy směřují k čím dál tím větší digitalizaci plateb," uvedl generální ředitel Mastercardu pro ČR a Slovensko Michal Čarný.

Tržby v maloobchodě v dubnu podle údajů Českého statistického úřadu meziročně stouply o 6,2 procenta, o měsíc dříve rostly podle revidovaných údajů o 5,7 procenta.