Někteří analytici dávají zvýšení minimální mzdy do souvislosti s tureckými parlamentním volbami, které se budou konat v červnu příštího roku. "Motiv: vyhrát volby. Důsledek: vyšší inflace," komentoval zvýšení analytik Timothy Ash ze společnosti BlueBay Asset Management. Podle tureckých představitelů pobírá minimální mzdu více než 30 procent turecké pracovní síly, upozorňuje CNBC.

Inflace v Turecku se v říjnu vyšplhala na 85,5 procenta, tedy na nejvyšší úroveň za téměř čtvrt století. V listopadu nicméně zaznamenala první pokles za zhruba rok a půl a činila 84,4 procenta.

Turecko začalo v posledních letech prosazovat politiku zaměřenou na podporu hospodářského růstu a levných úvěrů na úkor kurzu liry a cenové stability. Vládní činitelé ale za abnormálně vysokou inflací vidí především drahé komodity, zejména v důsledku invaze ruských vojsk na Ukrajinu, a další vnější faktory.

Erdogan stále prosazuje svůj nekonvenční názor, že nižší náklady na úvěry mají sílu snížit ceny. Centrální banku z toho důvodu tlačil ke snížení základní úrokové sazby pod deset procent. To se stalo v listopadu, kdy centrální banka snížila základní úrok na devět procent. Na dnešním zasedání banka podle očekávání ponechala úroky beze změny.

V České republice se minimální mzda od ledna zvýší o 1100 korun na 17.300 korun, což představuje nárůst o zhruba sedm procent. Inflace v ČR v listopadu stoupla na 16,2 procenta z říjnových 15,1 procenta.