reklama

Za 31letou historii průzkumu britské analytické společnosti Economist Intelligence Unit (EIU), který srovnává ceny 160 výrobků a služeb ve 133 městech po celém světě, sdílejí první příčku tři města teprve podruhé.

Francouzská metropole se propadla o čtyři příčky na páté místo, kromě Ósaky ji předstihl i New York. Americké město si proti loňsku o čtyři příčky polepšilo.

Podle analytiků EIU se na posunech v tabulce podílelo mimo jiné zpevňování amerického dolaru a zpomalování ekonomického růstu eurozóny. Americká města tak v žebříčku stoupala, zatímco ta evropská se posouvala opačným směrem. Pokles životních nákladů zaznamenalo 31 ze 37 zahrnutých evropských měst.

I když předním příčkám dominují města asijská, autoři zprávy poznamenávají, že nejrychleji rostly v posledních letech životní náklady v severoamerických městech, jako je Boston, Atlanta a San Francisco.

Největší skok v žebříčku směrem nahoru zaznamenal letos Istanbul, který vystoupal o 24 příček na 96. místo, a Kyjev, který poskočil o 22 příček na 86. místo. Podle analytiků se na tom v obou případech podílelo zpevňování národních měn. V Turecku je doprovodila dvouciferná inflace a na Ukrajině se zároveň výrazně zvyšovaly mzdy.

Na opačném konci žebříčku a tedy nejlevněji se podle zjištění studie žije v syrské metropoli Damašku a v uzbeckém Taškentu. Nejvíce si letos pohoršila Sofia, která klesla o 16 příček na 106. místo. To nyní sdílí s marockou Casablankou, která byla loni o 14 příček výše.