reklama

Léčebná tvrzení jsou však vyhrazena pouze lékům, uvedl v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Se všemi prodejci zahájí inspekce správní řízení o uložení pokuty.

Inspekce se na daný problém soustředí intenzivně od poloviny března, kdy se i v Česku začal šířit nový typ koronaviru. Od té doby našla řadu prodejců doplňků, kteří používají léčebná tvrzení.

Prvním z aktuálních zjištění je prodej doplňků na webu www.super.cz s odkazem na e-shop www.obezin.cz, kde byl potravinový doplněk doprovázen texty "Aktuálně z Číny - s českým ovocem proti koronaviru", "ochrání před nákazou" a "pro ochranu před viry klíčový".

Další doplňky byly nabízeny na webu www.fitness007.cz, který provozuje firma Sport Fitness Product. Text navozoval dojem, že doplněk dokáže pomoci v léčení. Na webu www.pilulka.cz, který provozuje firma Pilulka Distribuce, je záložka na určité výrobky s názvem Koronavirus, což už je také považováno za léčebné tvrzení. Tentýž prohřešek udělala firma Other Corp na e-shopu www.lekarnasokolska.cz. Léčebná tvrzení uváděla také firma Avita Bohemia na webu avita.top.

Na webu www.akcezivot.cz její provozovatel Lubomír Chmelař napsal článek o novém typu koronaviru a v něm dělal reklamu konkrétním doplňkům s nepovolenými tvrzeními. Obdobný problém inspekce zaznamenala na webu eshop.alfafit.cz, který patří firmě AlfaFit.

Různá léčebná tvrzení uváděla o prodávaných doplňcích také firma Body Wraps na webu www.bodywraps.cz a také soukromá osoba Jaroslava Koudelová na webu www.fajnbyliny.cz.

"Inspektoři aktuálně šetří další případy podezření na použití nepovolených léčebných tvrzení u doplňků stravy právě v návaznosti na virovou epidemii. Inspekce se bude kontrole používání nepovolených léčebných tvrzení tohoto typu u doplňků stravy věnovat i dále," uvedl Kopřiva.

reklama