Společnost Nestlé kvůli setrvávání na ruském trhu o víkendu kritizoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Firma sice v Rusku již dříve omezila činnost, nicméně na rozdíl od řady jiných mezinárodních podniků se z ruského trhu zcela nestáhla. Nestlé kvůli tomu v uplynulých týdnech čelila kritice také ze strany zákazníků, aktivistů a politiků.

Firma už dříve oznámila, že v Rusku v reakci na útok na Ukrajinu omezila dovoz i vývoz zboží, přerušila veškerou inzerci a pozastavila kapitálové investice. "Stojíme na straně ukrajinského lidu a našich 5800 tamních zaměstnanců," uvedla dnes firma. Upozornila také, že lidem, které zaměstnává v Rusku, bude nadále vyplácet mzdy.

Nestlé vyrábí například kávy Nescafé a Nespresso, čokoládové tyčinky Kit Kat, cereálie Nesquik, kořenicí směsi Maggi nebo potravu pro domácí mazlíčky Purina Pro Plan a Friskies. V České republice patří do skupiny Nestlé továrny Zora Olomouc a Sfinx Holešov se značkami Orion, Margot, Kofila, Bon Pari či Jojo.

Akcie Nestlé dnes na burze v Curychu vykazovaly mírný zisk, po poledni už ale odepisovaly téměř jedno procento a byly těsně nad hranicí 119 franků. Jejich roční maximum je těsně pod 130 franků.