reklama

Pokračuje tak omezování cigaret s příchutěmi, nadále na trhu zůstanou ochucené doutníky a doutníčky.

"Mluví se o konci mentolových cigaret, ale v České republice čistě mentolové cigarety kouří minimum lidí, podle našich odhadů asi 20.000," uvedl manažer společnosti Imperial Brands Bojan Stoevski. "Proti tomu kapslové cigarety, u kterých si kuřák mění chuť stisknutím filtru, pravidelně kupuje až 330.000 lidí," dodal. Podle firemních údajů z letošního května jsou typickými spotřebiteli kapslových a mentolových cigaret ženy mezi 25 a 45 lety s maturitou.

Podle odhadů českého výrobce cigaret Philip Morris zasáhne zákaz až 400.000 kuřáků. Podle průzkumu pro tuto firmu, kterou v dubnu provedla agentura Ipsos, se skoro polovina kuřáků vrátí ke klasickým cigaretám bez příchuti, 37 procent si chtělo "mentolky" nakoupit do zásoby, o přechodu na zahřívaný tabák pak přemýšlí 27 procent kuřáků mentolových cigaret.

Distributor cigaret British American Tobacco vidí konec mentolových cigaret podle svého ředitele komunikace Tomáše Tesaře jako příležitost pro elektronické cigarety. "Nechybí příchutě máty, vanilky, tropického manga či lesních plodů. Čeští zákazníci tak o svou oblíbenou mentolovou chuť nepřijdou," sdělil ČTK Tesař.

Cigarety s příchutěmi zmizely z obchodů v roce 2016, kdy se na krabičkách objevila také obrázková varování. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu se předloni meziročně zvýšila spotřeba cigaret o 0,7 procenta na každého obyvatele, tedy včetně novorozeňat. Zvedla se o 14 cigaret na rok na 1992 kusů. V roce 2016, kdy se varovné obrázky povinně na krabičkách objevily, činila spotřeba 1986 kusů na obyvatele.

reklama