Víc motoristé za benzin platili naposledy na konci října 2012, cena litru nafty nyní přesáhla 36 korun poprvé od října 2014. Podle analytiků oslovených ČTK by měla průměrná cena paliv v nejbližší době ještě růst, poté by měla stagnovat. Zlevnění se podle nich zatím nečeká.

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák uvedl, že za vysokými cenami pohonných hmot stojí kombinace zdražující ropy a posilujícího amerického dolaru. "Vyhlídky do konce letošního roku pro motoristy příliš příznivé nejsou. V lepším případě bude cena pohonných hmot v blízkosti současných hodnot," uvedl Novák. Pokud by podle něj ropa zdražovala směrem k 100 dolarů za barel, mohla by se její cena do konce roku přiblížit úrovni 40 Kč za litr.

"V nejbližším týdnu lze ještě očekávat růst průměrných cen pohonných hmot o několik haléřů. Ve druhé polovině listopadu by ale měly ceny stagnovat," uvedl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Podle něj cena ropy sice přestala stoupat, ale kvůli přetrvávajícímu převisu poptávky nad nabídkou nelze čekat rozsáhlejší zlevnění. Skupina OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, postupně ale zvyšuje svoji těžbu s tím, že ve druhém čtvrtletí 2022 by se globální produkce mohla vyrovnat spotřebě, doplnil Tomčiak.

Před rokem byl Natural 95 o 9,36 koruny na litru levnější, za diesel si tehdy čerpací stanice účtovaly v průměru téměř o devět korun méně. Pohonné hmoty ve zdražování následují podle analytiků ropu, jejíž cena na světových trzích od začátku roku stoupla o desítky procent.

Nejdražší paliva nabízí čerpací stanice v Praze. Litr benzinu v hlavním městě vyjde v průměru na 37,69 Kč. Stejné množství nafty se v metropoli tankuje za 36,63 koruny. Naopak nejlevnější benzin natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr v průměru za 36,78 Kč. Nafta je nejlevnější v Jihočeském kraji, litr tam prodávají průměrně za 35,71 Kč.