Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet podnikatelů v ČR letos stoupl o 29.000 na 1,08 milionu

Podnikatelé, ilustrační foto
Podnikatelé, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Počet podnikatelů v ČR, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, za tři čtvrtletí 2021 stoupl o 29.000 na 1,08 milionu. Vyplývá to z aktuální evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Loni počet podnikatelů, tedy například i soukromých lékařů, umělců či zemědělců, vzrostl o 20.000.

Nejvíce podnikatelů je evidováno v Praze (194.000) a ve Středočeském (152.000) a Jihomoravském (120.000) kraji. Ze všech osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) stoupl o 24.000 na 635.000 počet těch, kteří mají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní. Počet lidí, kteří ji mají jako vedlejší výdělek, zůstal na 444.000.

V žádném jiném státě Evropské unie nemají živnostníci na ekonomiku země takový vliv jako v Česku. Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět lidí, se na celkovém počtu podniků v ČR podílejí více než 95 procenty a jsou největším zaměstnavatelem. Práci u nich našla více než třetina všech zaměstnanců.

Témata:  podnikatelé

Související

Aktuálně se děje

9. března 2026 17:29

Hanychová poprvé promluvila o konci přátelství: Ornella jí o tom ani neřekla

Spolupráce dvou výrazných českých influencerek, Agáty Hanychové a Ornelly Koktové, dospěla ke svému nečekanému a poměrně dramatickému konci. Ornella Koktová v pondělí 9. března 2026 šokovala fanoušky i svou kolegyni oznámením, že v úspěšném společném podcastu s okamžitou platností končí. Své rozhodnutí zdůvodnila v emotivním videu na sociálních sítích, kde mluvila o ztrátě vnitřního klidu a pocitu nesvobody.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Americký dolar

Těžké ráno pro Evropu. Nafta i plyn zdražují, některé měny slábnou

Prvotní reakce evropských burz na víkendový úder USA a Izraele na Írán spočívá zejména v oslabování evropských měn vůči dolaru, ale překvapivě i izraelskému šekelu, dále pak v dramatickém vzestupu velkoobchodních cen zemního plynu či nafty a v neposlední řadě ve výrazném růstu akcií četných energetických společností a zbrojovek, mezi nimiž však chybí dvě největší české burzovně obchodované společnosti, ČEZ a Czechoslovak Group, které obchodování naopak zahájily poklesem.