reklama

"Navrhujeme změny, které reflektují menší nebezpečnost z hlediska zdravotního. Lidé by i v nouzovém stavu měli mít možnost vyřešit si opravu svého vozidla, nakoupit náhradní díly nebo stavební materiál, ale také vyřešit si záležitosti v bance nebo pojišťovně," uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Podle něj jde o prodeje v oborech, kde je nižší koncentrace zákazníků.

Ze zákazu chce explicitně vyjmout poskytování zdravotnických, sociálních, poštovních a souvisejících služeb (Czech POINT), bankovních a pojišťovacích institucí, právních, znaleckých a poradenských služeb (například účetnictví,finanční poradenství a jiné), dále služeb bezprostředně spojených se stavební výrobou a stavebnictvím či akutních opraváren.

Komora dnes také ustavila krizový štáb, který bude mapovat dopady opatření proti koronaviru na tuzemské podniky. Například v Praze mohou opatření kvůli výpadku turismu a zavření provozoven podle komory ohrozit tisíce drobných podnikatelů z řad obchodníků nebo provozovatelů služeb. Dlouhý proto dnes jednal s radním hlavního města Prahy Janem Chabrem o případné pomoci podnikatelům. Radní nyní chce navrhnout například odložení splátek nájemného pro zasažené podnikatele, a to po dobu trvání karenčních opatření. Magistrát by v případě přijetí tak nepřistupoval k sankcím v případě opožděné platby. Vedle toho chce Dlouhý s magistrátem dále jednat například i o programech nastartování ekonomiky po skončení krize kolem koronaviru.

reklama