Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pohonné hmoty u českých čerpacích stanic nadále zdražují. Ceny ropy přitom klesají

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Pohonné hmoty u českých čerpacích stanic nadále zdražují. Litr benzinu Natural 95 zdražil v porovnání s předchozím dnem o 62 haléřů na 47,26 koruny, litr nafty o 28 haléřů na 49,31 Kč. Vyplývá to z aktuálních informací společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

"To je zvláštní. Cena ropy na burze od minulého pátku klesla přibližně o pět procent a cena pohonných hmot klesla ještě víc. Ceny na českých čerpacích stanicích ale mezitím stále rostou. Naše vláda dohlédne na marže všech, kteří se na tvorbě těchto cen podílejí," uvedl dnes na twitteru ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Nejlevněji nyní natankují řidiči v Jihočeském kraji. Litr benzinu je tam v průměru za 46,86 Kč. Nejdražší je benzin v Praze, kde stojí 47,60 koruny za litr. Jihočeský kraj spolu s Karlovarským jsou jediné dva kraje, kde je průměrná cena benzinu pod hranicí 47 korun.

Nejdražší naftu řidiči natankují v Pardubickém kraji, kde litr vyjde na 49,71 koruny. Naopak nejlevnější je nafta v Karlovarském kraji, kde litr stojí 49,06 koruny.

Unipetrol: Zásoby ropy stačí k pokrytí poptávky po palivech v ČR

Petrochemická skupina Orlen Unipetrol má dostatečné zásoby ropy a její produkce pohonných hmot dostačuje k pokrytí současné poptávky v Česku. Společnost, která provozuje rafinerie v Kralupech nad Vltavou a Litvínově, to dnes uvedla v tiskové zprávě. Firma ujistila, že je připravena i na případné zastavení dodávek ropy z východu.

Orlen Unipetrol v posledních letech diverzifikoval dodávky ropy a testoval použitelnost různých druhů této suroviny ve svých rafinériích. Zásoby ropy i produkce paliv jsou na dostatečné úrovni k pokrytí současné poptávky v České republice, uvedla firma.

Dodávky ropy do rafinerií jsou podle Unipetrolu průběžné a podle dlouhodobého plánu. "Navíc provádíme dodatečné spotové nákupy mimo Evropu," uvedl mluvčí společnosti Pavel Kaidl. Firma podle něj monitoruje situaci a je připravena na jakýkoli scénář, včetně úplného zastavení dodávek z východního směru, tak, aby zajistila provoz ve svých rafineriích v Česku, Polsku a Litvě.

Hospodářské noviny dnes uvedly, že rafinerie společnosti Total v saské Leuně a rafinerie OMV v rakouském Schwechatu omezily dovoz ropy do Česka nebo ji nabízí za výrazně vyšší ceny, než jsou na trhu. Situaci komplikuje i to, že v bratislavské rafinerii Slovnaft začala v březnu pravidelná odstávka. Podnik přitom pokrývá asi pětinu tuzemské spotřeby a má vlastní produktovod pro dodávky nafty a benzinu do skladů státního podniku Čepro. Celkově se do Česka ze zahraničí dováží zhruba třetina paliv.

Skupina Orlen Unipetrol je jediným zpracovatelem ropy v ČR a jedním z nejvýznamnějších výrobců plastů. Do září 2018 se akcie společnosti obchodovaly na pražské burze. Od roku 2005 je Unipetrol součástí polské skupiny PKN Orlen, která je od října 2018 jediným vlastníkem firmy.

Témata:  pohonné hmoty

Aktuálně se děje

11. dubna 2024 19:06

Orbán má nového nepřítele. Péter Magyar do ulic přivedl desítky tisíc lidí

Maďarský právník a bývalý diplomat administrativy premiéra Viktora Orbána, Péter Magyar, který v posledních týdnech vedl dva masové protesty proti Orbánově vládě, nyní zakládá politickou stranu nazvanou TISZA - Tisztelet és Szabadság Párt (Strana respektu). Tuto informaci zveřejnil ve čtvrtek na svém Facebooku.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy

TikTok

TikTok chce konkurovat Instagramu s jeho kopií pojmenovanou Notes

TikTok spouští novou fotografickou aplikaci s názvem TikTok Notes, která má konkurovat Instagramu. S jeho 95 miliony denně sdílených fotografií a videí s přibližně 2,5 miliardami aktivních uživatelů měsíčně je Instagram jednou z nejvytíženějších platforem. TikTok teď chce získat svoji část z tohoto koláče. Uvádí web TechReport.