Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pojišťovny po škodách z letních bouřek vyplatily 1,1 miliardy Kč

Bouřka, ilustrační foto
Bouřka, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Pojišťovny mají nahlášeno z bouřek, vichřic a tornáda, které zasáhly ČR v červnu a v červenci, 34.800 škod za 4,7 miliardy korun. Celkem odhadují 39.500 škod za 5,45 miliardy korun. ČTK o tom dnes informovala Česká asociace pojišťoven. Klientům vyplatily pojišťovny 1,1 miliardy korun.

Ze všech nahlášených pojistných událostí je 45 procent vyřízených, u pojištění budov občanů je jich vyřízeno 62 procent. Vyplacené škody občanům činí 763 milionů Kč, podnikatelům 271 milionů korun. Zatímco u občanů činí průměrná škoda 75.000 Kč, u podnikatelů 380.000 korun.

V případě samotného tornáda, které zpustošilo před měsícem oblast mezi Hodonínem a Břeclaví, pojišťovny odhadují počet škod na 11.200 za 3,4 miliardy korun. Nahlášeno jich mají 8500 za téměř tři miliardy korun.

Červnové a červencové bouřky by se podle expertů pro pojišťovny mohly stát čtvrtou nejnákladnější živelní pojistnou událostí od vzniku ČR v roce 1993. "Odhady zatím máme jen hrubé. Ale pokud by byly pojištěné škody na majetku zhruba tři miliardy korun, dostalo by se tornádo hned za troje rozsáhlé povodně a přeskočilo všechny orkány," uvedla dříve mluvčí asociace Veronika Nová.

Témata:  bouřky pojišťovny

Související

Aktuálně se děje

22. března 2026 12:20

Trumpovy hrozby a íránská odveta. Řidičům mohou znovu stoupnout náklady

Válka v Perském zálivu se dále dramatizuje. Americký prezident Donald Trump dnes dal Teheránu 48hodinové ultimátům, aby ten otevřel Hormuzský průliv. Pokud tak neučiní, Trump hrozí, že vymaže z povrchu zemského v prvé řadě „největší íránskou elektrárnu“. Tou je jediná jaderná elektrárna v zemi, ta v Búšehru. Trump slibuje zničit i další elektrárny v Íránu. Teherán má na otevření Hormuzského průlivu a odvrácení hrozby čas do úterý krátce po půlnoci středoevropského času.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Americký dolar

Těžké ráno pro Evropu. Nafta i plyn zdražují, některé měny slábnou

Prvotní reakce evropských burz na víkendový úder USA a Izraele na Írán spočívá zejména v oslabování evropských měn vůči dolaru, ale překvapivě i izraelskému šekelu, dále pak v dramatickém vzestupu velkoobchodních cen zemního plynu či nafty a v neposlední řadě ve výrazném růstu akcií četných energetických společností a zbrojovek, mezi nimiž však chybí dvě největší české burzovně obchodované společnosti, ČEZ a Czechoslovak Group, které obchodování naopak zahájily poklesem.