Jde pouze o škody způsobené tornádem na Hodonínsku a Břeclavsku. Poslední souhrnné údaje jsou k dispozici ke konci srpna, další souhrn budou mít pojišťovny na konci září, řekla ČTK mluvčí České asociace pojišťoven Veronika Nová.

Nejvyšší pojistné plnění vyplatily pojišťovny soukromým osobám, a to 963 milionů korun. Na základě podnikatelských pojistek vyplatily 391 milionů korun a na základě pojištění plodin a zvířat devět milionů korun. Pojišťovny odhadují, že kvůli škodám způsobeným tornádem budou řešit 11.406 pojistných událostí a vyplatí za ně 3,4 miliardy korun. Pojistné plnění zatím nahlášených 9147 událostí dosahuje tří miliard korun.

Celkové škody způsobené tornádem přesáhly 11 miliard korun, z toho 1,5 miliardy korun jsou škody na majetku Jihomoravského kraje a obcí. Lidé, které tornádo postihlo, mohou kromě pojistek čerpat peníze také z dotací od státu nebo z veřejných sbírek.

Stát v první polovině září s lidmi podepsal více než 400 smluv zhruba za 600 milionů korun. Podnikatelům s více než 100 žádostmi proplatil kolem 50 milionů. Desítky milionů vybraly obce ve svých veřejných sbírkách, lidem pomáhají i neziskové organizace. Celkem se vybrala více než miliarda korun. Neziskové organizace lidem vyplatily už přes 600 milionů. Nejvíce vybrala a přerozdělila Diecézní charita Brno, podle mluvčí Simony Císařové s lidmi podepsala přes 1500 smluv.

Bouře s kroupami a tornádem o rychlosti až 300 kilometrů v hodině se prohnala Břeclavskem a Hodonínskem poslední červnový čtvrtek. Zanechala za sebou šest zmařených lidských životů a 1200 poškozených domů, z nichž asi 200 muselo k zemi.