reklama

Všechny prodejny v nákupních centrech se budou moci ve čtvrtek po zhruba šesti týdnech nuceného uzavření znovu otevřít. V jednotlivých prodejnách bude omezen počet zákazníků podle režimu jeden člověk na 15 metrů čtverečních.

"Každý obchod bude označený jednotnou grafikou s uvedením maximálního počtu zákazníků, kteří se mohou v dané prodejně ve stejnou chvíli pohybovat. Některé obchody také instalovaly digitální technologii na monitoring kapacity," uvedl vedoucí oddělení maloobchodního sektoru a správy obchodních center společnosti CBRE Tomáš Míček.

OC jsou podle Míčka připravena také řídit případné fronty před obchody. Předpokládá, že mnoho lidí už dárky pořídilo v e-shopech a proti loňsku tak návštěvnost center bude o 20 až 30 procent nižší. To podle něj umožní koordinací lidí tak, aby se v určitých částech centra neshlukovali.

OC proto posílila bezpečnostní službu. Ta bude někde používat i systém, který dokáže díky analytickým softwarům hlídat počet lidí v centru, pomáhat s koordinací shlukování osob, kontrolovat dodržování bezpečnostních opatření a pomáhat s rozmístěním ostrahy.

"Snažili jsme se co nejlépe připravit na různé modelové situace, které mohou v OC nastat, tak, aby byla dodržena vládní opatření. I když je to složité, pokoušíme se počítat i se změnami v opatřeních, které mohou přijít, " řekl Oldřich Rutar, provozní ředitel společnosti M2C, která má na starosti ostrahu ve většině pražských OC.

Nábytkářských řetězec IKEA ve svých domech omezí podle vládních opatření kapacitu. Na jeho webu budou moci lidé zjistit aktuální obsazenost. Při červené barvě IKEA doporučuje návštěvu odložit, při oranžové bude kapacita plná na 70 procent a lidé by měli zvážit, zda na nákup vyrazí. Řetězec zároveň o hodinu prodloužil otevírací dobu, v provozu bude denně do 22:00.

Většina OC se zatím bude držet běžných otevíracích časů. Míček upozornil, že obvykle před Vánocemi se provozní doba prodlužuje. "Po znovuotevření vyhodnotíme vytíženost jednotlivých OC a na základě toho poté případně upravíme," dodal.

Vláda v souvislosti s bojem proti koronaviru zakázala od 22. října maloobchodní prodej. V OC mohly fungovat prodejny potravin, drogerie, lékárny, trafiky, potřeby pro zvířata nebo květinářství. Stravovací zóny v OC budou moci od čtvrtka vydávat pouze jídlo s sebou, zavřené budou muset zůstat dětské koutky. Podle vládního usnesení musí být vypnuta i wi-fi zdarma.

reklama