Průměrný výdělek v absolutním vyjádření sice meziročně vzrostl o 7,4 procenta na 1291 eur (31.630 Kč), po zahrnutí vysokého tempa růstu spotřebitelských cen ale o 4,5 procenta klesl. To znamená, že lidé si mohli za svůj příjem koupit méně zboží a služeb než před rokem.

Reálné mzdy na Slovensku v průměru klesly už v prvním čtvrtletí, a to o 1,4 procenta, byť v absolutním vyjádření se tehdy o 7,8 procenta zvýšily. Předtím se příjmy po zohlednění inflace lidem naposledy snížily ve druhém čtvrtletí roku 2020, kdy vývoj ovlivnily negativní dopady epidemie nemoci covid-19.

Nominální mzda ve druhém letošním čtvrtletí stoupla na Slovensku ve všech sledovaných odvětvích, ani v jednom ale růst mezd nebyl dostatečně vysoký na to, aby vykompenzoval vysokou inflaci. Nejvyššímu propadu reálné mzdy čelili zaměstnanci ve finančních a pojišťovacích službách, stejně jako v energetice, tedy v sektorech, které se řadí k odvětvím s nejlepším odměňováním pracovníků.

Mzdy na Slovensku jsou dlouhodobě nižší než v České republice, kde se průměrný reálný výdělek ve druhém čtvrtletí snížil meziročně o 9,8 procenta. V nominálním vyjádření průměrná mzda stoupla o 4,4 procenta na 40.086 Kč.

Míra nezaměstnanosti na Slovensku se ve druhém čtvrtletí snížila na 6,1 procenta z 6,4 procenta v prvním kvartálu. Jde o nejlepší výsledek nejméně od začátku roku 2021, kdy slovenští statistici v souladu s pravidly EU změnili metodiku při vykazování nezaměstnanosti.

reklama