reklama

Georgievová dnes rovněž potvrdila říjnovou prognózu MMF, podle které růst světové ekonomiky v letošním roce zpomalí na 2,7 procenta z loňských 3,2 procenta. Již minulý týden uvedla, že neočekává zhoršení odhadu letošního růstu světové ekonomiky.

"Od začátku letošního roku vidíme určité dobré zprávy. Očekáváme rovněž, že růst se letos odrazí ode dna," řekla dnes šéfka MMF. Upozornila však, že globální ekonomika čelí třem velmi významným problémům, a to válce na Ukrajině, krizi v oblasti životních nákladů a vysokým úrokovým sazbám.

MMF je nyní ve výhledu letošního vývoje globální ekonomiky optimističtější než Světová banka (SB). Ta minulý týden zhoršila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 1,7 procenta ze tří procent předpokládaných v červnu. Poukázala na negativní hospodářské důsledky vysoké inflace, rostoucích úrokových sazeb a války na Ukrajině. Varovala také, že v případě dalšího nepříznivého vývoje by světová ekonomika mohla sklouznout do recese.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v Davosu uvedl, že pokles cen plynu přináší naději, že hospodářská recese ohrožující Evropu bude zvládnutelná. "Byla to Evropa, kdo zaplatil cenu za německou závislost na ruském plynu. Proto má Německo povinnost přispět k hospodářskému růstu v Evropě," citovala ministra agentura Reuters.