Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéfka MMF kvůli Ukrajině varuje před roztříštěností globální ekonomiky

Kristalina Georgievová
Kristalina Georgievová
Foto: Facebook Kristalina Georgievová

Invaze Ruska na Ukrajinu by mohla způsobit roztříštěnost globální ekonomiky, varovala na svém blogu šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová. Zrušení desítky let trvající integrace by podle ní znamenalo, že svět by se stal chudším a nebezpečnějším.

Více než 30 zemí omezilo obchod s potravinami, energiemi a dalšími komoditami. Georgievová uvedla, že země světa by měly zmírnit obchodní bariéry, aby se snížil nedostatek a ceny. Státy by také měly diverzifikovat dovoz, aby zajistily fungování dodavatelských řetězců a snížily ztráty z jejich narušení.

Dvacet největších ekonomik světa ze skupiny G20 by také mělo zlepšit svůj společný rámec pro řešení restrukturalizace dluhu, který by pomohl řešit zranitelnost.

"Náklady na další dezintegraci by byly enormní pro všechny země," uvedla Georgievová spolu se svou první náměstkyní Gitou Gopinathovou a vedoucí oddělení strategie, politiky a přezkumu Ceylou Pazarbasiogluovou. Důsledky by pocítili lidé na všech příjmových úrovních, od vysoce placených odborníků a pracovníků továren ze střední třídy až po nízkopříjmové dělníky, kteří jsou závislí na dovozu potravin. Více lidí by se pak vydalo na nebezpečnou cestu za příležitostmi jinde.

Bloomberg Economics minulý týden zveřejnil výsledky simulace, jak by mohl vypadat zrychlený zvrat globalizace v dlouhodobém horizontu. Ukázaly, že planeta by byla výrazně chudší a méně produktivní a obchod by se vrátil na úroveň, na které byl před vstupem Číny do Světové obchodní organizace (WTO). Inflace by pravděpodobně byla vyšší a kolísavější.

Představitelky MMF také na blogu uvedly, že přeshraniční platební systémy by měly být modernizovány. Země by měly spolupracovat na vytvoření veřejné digitální platformy pro vyřizování převodů, aby se snížily náklady a zvýšila bezpečnost. Státy musejí také spolupracovat při řešení klimatických změn.

Témata:  Kristalina Georgievová válka na Ukrajině Mezinárodní měnový fond (MMF)

Související

Aktuálně se děje

21. října 2025 11:46

Nedožité narozeniny Mira Žbirky (†69). Rodina prozradila, jak si ho připomíná

Tučným písmem je v kronice československé populární hudby vyznačené dnešní datum 21. října. Na den přesně před 73 lety se v Bratislavě narodil Miro Žbirka. Oslavit zvládl ještě 69. narozeniny, jen několik týdnů po nich ale nečekaně zemřel. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Jak Aliance pro cloudovou bezpečnost nastavuje standardy, které chrání vaše cloudové technologie

Jak Aliance pro cloudovou bezpečnost nastavuje standardy, které chrání vaše cloudové technologie

Když se řekne cloud, většina z nás si vybaví rychlost, flexibilitu a neomezený prostor. Ale přemýšleli jste někdy nad tím, kdo vlastně přináší doporučení a osvědčené postupy, aby tento prostor nebyl „divokým západem“ digitálního světa? V době, kdy se do cloudu přesouvají i kritické služby státu a zdravotnictví, už nejde jen o pohodlí, ale i o otázku bezpečnosti a důvěry. A právě proto vznikla mezinárodní komunita odborníků – Aliance pro cloudovou bezpečnost (CSA). Jejím cílem je sjednocovat standardy a sdílet know-how napříč trhem. V článku se podíváme, co dělá a proč její práce může zajímat i vás.