Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Švédský oděvní řetězec H&M odchází z Ruska, svého šestého největšího trhu

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Švédský oděvní řetězec H&M odchází z Ruska, druhý největší prodejce módy na světě to dnes oznámil na svém webu. Společnost pozastavila své podnikání v Rusku na začátku března, krátce po invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Pro H&M bylo Rusko šestým největším trhem, počet prodejen tam firma zvyšovala, zatímco na mnoha jiných trzích prodejny redukuje. Rozhodnutí společnosti se týká zhruba 6000 zaměstnanců.

"Po pečlivém zvážení a vzhledem k současné situaci považujeme za nemožné, abychom v Rusku nadále podnikali," uvedla generální ředitelka Helena Helmerssonová. "Jsme hluboce zarmouceni dopadem, který to bude mít na naše kolegy," dodala. Žádné další podrobnosti k tomu neuvedla.

Mluvčí společnosti sdělil, že rozhodnutí se v Rusku dotkne přibližně 6000 zaměstnanců. Konec působení H&M v Rusku se podle něj bude týkat 170 kamenných obchodů a jejich webových prodejních kanálů.

Řetězec má v plánu fyzické prodejny dočasně znovu otevřít, aby v Rusku prodal zbývající zásoby. Očekává se, že likvidace bude stát přibližně dvě miliardy švédských korun (4,6 miliardy Kč). Částku firma zahrne do výsledků za třetí čtvrtletí jako jednorázové náklady.

Prodej v Rusku zastavilo několik dalších maloobchodních prodejců, například společnosti Inditex či Adidas. Americký maloobchodní řetězec TJX a největší polský maloobchodní prodejce módy LPP se rozhodli své obchody v Rusku prodat.

Španělský Inditex, majitel obchodů Zara, minulý týden svým akcionářům sdělil, že své aktivity v Rusku nechá zatím jen pozastavené. "Jsme v kontaktu se všemi subjekty, kterých se to pozastavení dotklo, a zkoumáme různé alternativy. (...) V tuto chvíli však neexistuje jiné rozhodnutí než situaci nadále sledovat," uvedl generální ředitel společnosti Inditex Oscar García Maceiras.

Rusko, zasažené sankcemi za agresi vůči Ukrajině a také problémy v dodavatelských řetězcích, legalizovalo takzvaný paralelní dovoz. Ten umožňuje maloobchodníkům dovážet výrobky ze zahraničí bez souhlasu vlastníka ochranné známky. Paralelní dovoz média připomínají také v souvislosti s prodejem mobilních telefonů.

Témata:  firmy Rusko oděvy

Související

Aktuálně se děje

24. července 2026 18:41

24. července 2026 8:59

Konec mobilů ve školách: Jak bude vypadat v praxi? Stát povolí výjimky

Vláda na svém pondělním jednání jednomyslně podpořila poslanecký návrh premiéra Andreje Babiše a ministra školství Roberta Plagy, který usiluje o plošný zákaz používání mobilních telefonů a dalších elektronických komunikačních zařízení. Omezení se má týkat mateřských škol, základních škol a také nižších stupňů víceletých gymnázií. Podle ministra školství se kabinet k této zákonné úpravě rozhodl na základě vyhodnocení dat ze škol, z nichž vyplynulo, že dosavadní dobrovolný přístup nepřinesl dostatečné výsledky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

IKEA

IKEA chystá bláznivé soutěže: V obchodě se poběží maraton, Češi si budou moci odnést zboží zdarma

Navštívit obchodní dům s nábytkem IKEA nemusí představovat pouze zdlouhavé nakupování, ale i neobvyklý sportovní zážitek. V britské pobočce se totiž uskuteční vůbec první oficiální maraton vedený výhradně v prodejních prostorách. S myšlenkou uspořádat takový závod přišel Jay McCardle, který se organizování běžeckých akcí na netradičních místech věnuje dlouhodobě.