Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Světová banka zhoršila odhad letošního globálního ekonomického růstu

Ekonomický růst, ilustrační fotografie.
Ekonomický růst, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Růst světové ekonomiky v letošním roce zpomalí téměř na polovinu - z loňských 5,7 procenta se sníží na 2,9 procenta . Předpověděla to dnes Světová banka (SB). Zhoršila tak svou lednovou prognózu, ve které počítala s růstem o 4,1 procenta. Za zhoršením výhledu podle banky stojí válka na Ukrajině, rostoucí inflace a zvyšující se úrokové sazby.

"Pro řadu zemí bude obtížné vyhnout se hospodářské recesi," varoval v dnešní zprávě prezident SB David Malpass. Poukázal rovněž na značnou hrozbu stagflace, což je označení pro období s malým či žádným hospodářským růstem provázeným vysokou inflací.

"Slabší růst kvůli slabým investicím pravděpodobně přetrvá po celé desetiletí ve většině světa," uvedl Malpass. "Existuje riziko, že inflace zůstane na zvýšené úrovni déle, než se předpokládalo," dodal.

Světová banka nyní očekává, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se v letošním roce zvýší o 2,5 procenta. V lednu přitom letošní růst HDP v zemích používajících euro odhadovala na 4,2 procenta. Hospodářský růst ve Spojených státech letos podle prognózy dosáhne rovněž 2,5 procenta, zatímco v lednu jej banka odhadovala na 3,7 procenta.

Světová banka rovněž předpověděla, že ruská ekonomika v letošním roce klesne o 8,9 procenta. V lednu počítala s jejím růstem, který odhadla na 2,4 procenta.

Témata:  Světová banka (World Bank, zkratka WB) ekonomika

Související

Aktuálně se děje

14. června 2026 16:14

Nový průzkum: Volby by vyhrálo ANO, do Sněmovny by se dostali i Motoristé

ANO premiéra Andreje Babiše je nadále jasným hegemonem české politiky. Podle nejnovějšího průzkumu agentury NMS pro web novinky.cz by ho volila téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo šest samostatně kandidujících subjektů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

KFC, ilustrační fotografie.

Komentář

Tvrdý restart KFC v Česku. Firma hraje vabank za desítky milionů, říká expert

Česko dnes na trhu rychlého občerstvení zažívá situaci, kterou tuzemský maloobchod nepamatuje. Nadnárodní řetězec KFC se rozhodl k radikálnímu kroku: úderem ranní otevírací doby nechal zamčené dveře všech svých 140 poboček po celé České republice. Provoz se plošně zastavil. Zaměstnanci místo smažení kuřat fasují školící manuály a programátoři narychlo nahazují nový digitální systém pro kontrolu bezpečnosti potravin.