reklama

V letadle se nemusíte spoléhat jen na to, co vám bude nabídnuto k jídlu a pití, a to ať už v rámci ceny nebo za příplatek. Na palubu si s sebou můžete vzít to, co máte rádi. Jen je ale nutné zjistit si dopředu, co vše vám bude povoleno přenést přes bezpečnostní kontrolu. Ne všechno jídlo v letadle je totiž povoleno.

Minerálku přes kontrolu nepřenesete. Jak je to s vodou v letadle?
Ještě předtím, než si doma do příručního zavazadla přibalíte svačinu, je nutné zaostřit na tekutiny, ty totiž letecké společnosti regulují. Povoleno je si vzít nanejvýš 1 litr tekutin, přičemž se ale nejedná pouze o pití. Do limitu patří vše tekuté, tedy i gely, krémy, pasty a aerosoly. Konkrétně se tak může jednat například o parfém, sprchový gel, rtěnku, zubní pastu, jogurt, měkký sýr, paštiku nebo džem.

Od všeho tekutého je možné mít lahvičku o objemu maximálně 100 ml, celkem je tedy povoleno deset lahviček, které musí být dány do uzavíratelného průhledného sáčku.

I regulace tekutin má pár výjimek, pravidla neplatí pro dětskou výživu, léky a dietní stravu. V některých případech je ale nutné mít potvrzení od lékaře, v jiných zas budete muset jídlo otevřít a ochutnat před bezpečnostní kontrolou.

TIP: Pokud víte, že bez pití se v letadle neobejdete, vezměte si do příručního zavazadla prázdnou lahev, kterou můžete doplnit vodou po průchodu kontrolou na toaletách nebo ve speciálních pítkách.

Rohlík se salámem a jablko. Jaká je vhodná svačina do letadla?
Nyní se dostáváme k samotnému jídlu. Přibalit si s sebou do batohu můžete nejen čokoládu, sušenku, namazaný rohlík, sendvič, čerstvé pečivo, pizzu, ořechy nebo třeba tvrdý sýr. Opatrní buďte především u ovoce a zeleniny a u masa a salámů, to jsou potraviny, které mohou být regulovány, a to vaší cílovou destinací.

Nejen letecká společnost Qatar tak upozorňuje na to, že existují země, kde mají speciální omezení a předpisy ohledně převozu některých potravin, například do Chile je zakázáno převážet ovoce a zeleninu, stejně tak problém může nastat při cestě do Ameriky, kam není povoleno dovážet ani masné výrobky.

Omezení se ale týkají jídla, které nestihnete na palubě sníst, pro svou potřebu si tak klidně chleba se salámem do letadla vzít můžete. Doporučuje se však vyhnout se potravinám, které jsou silně aromatické, nejen vejce a řízky mohou znepříjemnit let vašim spolucestujícím.