Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zahraniční obchod Česka skončil v lednu v přebytku

Dovoz a vývoz zboží
Dovoz a vývoz zboží
Foto: Pixabay

Zahraniční obchod Česka skončil v lednu po jedenácti měsících deficitu v přebytku, který dosáhl 9,5 miliardy korun. Meziročně byl o 2,1 miliardy korun vyšší. Dovoz i vývoz vzrostl proti loňskému lednu dvojciferným tempem. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Podle statistiků bývá leden tradičně spojen s kladnou obchodní bilancí. V českém zahraničním obchodu se zbožím to platí od roku 2010. "Tentokrát se dařilo zejména vývozu motorových vozidel, který ve sledovaném měsíci vzrostl meziročně téměř o čtvrtinu a mírně tak překročil 100 miliard Kč," uvedl vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička.

Vývoz v lednu vzrostl meziročně o 12,1 procenta na 375,5 miliardy korun a dovoz o 11,8 procenta na 366 miliard. Letošní leden měl o jeden pracovní den více než loňský. Meziměsíčně se po sezonním očištění zvýšil vývoz o 0,4 procenta a dovoz o 2,3 procenta.

Celkové saldo zahraničního obchodu podle statistiků příznivě ovlivnil zejména meziročně vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly o šest miliard korun. Schodek obchodu se základními kovy se snížil o 2,1 miliardy a kladné saldo ostatních dopravních prostředků vzrostlo o 1,7 miliardy korun.

Naopak nepříznivý vliv měl především větší deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji o 2,5 miliardy korun, rafinovanými ropnými produkty o 1,5 miliardy Kč a ropou a zemním plynem o 1,3 miliardy, což byl důsledek vyššího dovezeného množství. "Přechodem z aktiva do pasiva se zhoršila bilance zemědělských produktů o 1,4 miliardy Kč," dodali statistici.

Bilance zahraničního obchodu se státy EU se v lednu meziročně zlepšila o 19,8 miliardy korun. Deficit obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 17,5 miliardy Kč.

Témata:  dovoz a vývoz

Související

Aktuálně se děje

1. února 2026 13:42

31. ledna 2026 20:33

Česko-Slovenský ples se blíží. Tady jsou první jména hostů a moderátorů

Pražský Obecní dům se v sobotu 7. února 2026 stane dějištěm dvanáctého ročníku Česko-Slovenského plesu. Pořadatelé pro letošní rok zvolili motto „Od dědictví k budoucnosti“ a připravili program, který kombinuje noblesu secesních sálů s vystoupením hvězd české a slovenské hudební scény. Večerem budou hosty provázet moderátoři Lucia Hlaváčková a Saša Rašilov.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Zlato

Komentář

Zlato se blíží historické hranici. Nahrává mu dění kolem Trumpa, má to ale háček

Zlato dnes poprvé v historii překročilo cenu 95 000 Kč za unci, stříbro je zase dnes dějinně poprvé dražší než 1750 Kč za unci. Rekordnímu růstu cen drahých kovů nahrává dění kolem Trumpa; už tuto středu může Nejvyšší soud USA zneplatnit jeho cla, přičemž kovům svědčí i prezidentův nynější útok na šéfa americké centrální banky a jeho možný úder na Írán. Lze předpokládat zintenzivnění nákupní horečky ze strany drobných investorů skupujících například zlaté nebo stříbrné mince v očekávání dalšího cenového nárůstu.