"Solidní dvouciferný růst vývozu zboží nestačil k tomu, aby se květnová obchodní bilance vymanila z červených čísel. K zápornému výsledku přispěla zejména meziročně výrazně dražší fosilní paliva, na jejichž dovozu je Česká republika silně závislá," uvedl Stanislav Konvička, vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ.

Vývoz meziročně vzrostl o 18,1 procenta na 390,3 miliardy Kč a dovoz o 26,3 procenta na 413,6 miliardy Kč. Letošní květen měl o jeden pracovní den více než loni. Meziměsíčně se po sezonním očištění zvýšil vývoz o 4,6 procenta a dovoz o 2,7 procenta.

Celkový výsledek zahraničního obchodování nepříznivě ovlivnil hlavně obchod s ropou a zemním plynem, který kvůli růstu cen na světových trzích a vyššímu dovezenému množství vykázal meziročně o 26,4 miliardy Kč větší schodek. O 5,1 miliardy Kč se prohloubil rovněž deficit obchodu se základními kovy a o 2,9 miliardy Kč obchod s rafinovanými ropnými produkty. Naopak příznivě se na celkovém výsledku projevil vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly o 9,9 miliardy Kč a elektřinou o 2,5 miliardy Kč.

V květnu se meziročně o 17,6 miliardy Kč zlepšila bilance zahraničního obchodu se státy EU, naopak deficit obchodu s mimounijními zeměmi se prohloubil o 43,5 miliardy Kč.

V lednu až květnu letošního roku vykázala podle ČSÚ obchodní bilance schodek 60,1 miliardy Kč, zatímco ve stejném období loňského roku 2021 skončila přebytkem 85 miliard Kč. Od začátku roku vzrostl meziročně vývoz o 7,9 procenta a dovoz o 17,6 procenta.

Analytici: Export si v květnu polepšil, zahraniční obchod zůstává ale ve schodku

Díky oživení výroby si v květnu polepšil český vývoz, bilance zahraničního obchodu se ale nevyvíjí pozitivně a schodek se prohlubuje. Zlepšení nelze kvůli vysokým cenám dovážených surovin očekávat, právě hodnoty dovozu budou nadále stlačovat obchodní bilanci do deficitu. Vyplývá to z reakcí ekonomů, které ČTK oslovila, na dnes zveřejněné výsledky zahraničního obchodu za květen. Zahraniční obchod letos vykazuje schodek už čtvrtý měsíc v řadě, v kladných číslech byl jen v lednu.

Vývoz meziročně podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu vzrostl o 18,1 procenta na 390,3 miliardy korun. "Odhady přitom indikovaly mnohem mírnější tempo do deseti procent," uvedl dnes analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht. V meziměsíčním srovnání se hodnota vývozu po zohlednění kalendářních vlivů zvýšila o 4,6 procenta. Ekonom Komerční banky Jan Vejmělek upozornil, že tempo růstu vývozů po sezonním očištění má od března vzestupnou tendenci. Značí to podle něj, že se situace v dodavatelských řetězcích zlepšuje.

"Především se oživila výroba a tedy i export automobilů. V květnu se mírně uvolnil nedostatek čipů a dalších komponent, což automobilkám umožnilo navýšit výrobu," řekl ekonom společnosti Deloitte Václav Franče. Meziročně vyšších objemů dosáhl český export podle Vagenknechta i v těžbě, konkrétně uhlí nebo rudy.

Dovoz si proti květnu loňského roku polepšil o 26,3 procenta na 413,6 miliardy korun. Výrazněji, než analytici očekávali, byl ovlivněn importem energetických komodit, řekl dále Vagenknecht. V případě ropy a zemního plynu byl meziroční nárůst podle něj zhruba trojnásobný.

Celkově v pátém měsíci letošního roku skončil zahraniční obchod schodkem 23,3 miliardy korun, což byl meziročně o 26,4 miliardy horší výsledek. "Kumulativní roční schodek se v květnu prohloubil na více než 151 miliard z dubnových necelých 125 miliard korun. Je zřejmé, že tuzemský zahraniční obchod skončí letos s výrazným schodkem," dodal Vejmělek.