Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zaměstnanci Amazonu plánují na Black Friday stávky ve 20 zemích

Amazon, americký internetový obchod
Amazon, americký internetový obchod
Foto: amazon.com

Zaměstnanci americké společnosti Amazon plánují na slevovou akci Black Friday koordinované stávky ve více než 20 zemích. Chtějí mimo jiné upozornit na špatné mzdové podmínky, informoval německý odborový svaz Verdi. Německo je po Spojených státech největším trhem Amazonu. České pobočky se zřejmě stávka netýká. Amazon už roky čelí kritice, že zaměstnance špatně platí a že musejí pracovat v obtížných podmínkách.

Podle svazu se chystají poslední listopadový pátek stávkovat pracovníci v německých střediscích Amazonu v Rheinbergu, Koblenci a v Grabenu. Kromě opakované stávkové akce v Německu se k nim ale mají letos připojit i kolegové z další více než dvacítky zemí na všech kontinentech, uvedl internetový portál Vice.com.

Mluvčí Amazonu pro Českou republiku, Polsko a Slovensko Miroslava Jozová ČTK řekla, že nemá informace o tom, že by se stávka týkala českého trhu. Amazon provozuje distribuční centrum v Dobrovízi u Prahy, které zaměstnává asi 3000 lidí, dalších zhruba 1000 jich pracuje v kancelářích v centru Prahy. Před Vánocemi firma najímá dalších 2000 sezonních pracovníků.

"Našim pracovníkům už teď poskytujeme atraktivní pracovní podmínky, včetně mezd, benefitů a bezpečného pracovního prostředí. Zákazníků by se žádná taková akce, pokud by se konala, neměla dotknout," dodala Jozová.

Iniciativa #MakeAmazonPay (Přiměj Amazon zaplatit) chce poukázat na dominantní roli Amazonu v globální ekonomice, zasadit se o lepší pracovní podmínky a vyšší mzdy pro zaměstnance. Ti by podle jejích organizátorů měli také získat právo vstupovat do odborů. V neposlední řadě iniciativa bojuje za to, aby Amazon platil svůj spravedlivý podíl na daních, a prosazuje i větší udržitelnost a ochranu životního prostředí.

Amazon patří k největším internetovým prodejcům na světě. Za iniciativou #MakeAmazonPay stojí mezinárodní odborová organizace pracovníků ve službách UNI Global Union.

Kromě Německa a Spojených států se k protestu chtějí připojit i zaměstnanci Amazonu v Bangladéši, ve Francii, Španělsku, Indii, Itálii, Británii, na Slovensku, v Turecku, Austrálii, na Novém Zélandu, v Mexiku, Kambodži nebo v Jihoafrické republice. Jozová ČTK řekla, že o stávce na Slovensku nemá žádné informace.

"Amazon musí začít platit! Musí skončit vyhýbání se placení daní a absence tarifních mezd,“ řekl zástupce německého svazu Verdi pro maloobchod a zásilkový prodej Orhan Akman.

Firma loni při slevových akcích Black Friday a Cyber Monday (kybernetické pondělí - slevy jsou více na internetu) zvýšila tržby proti stejnému období předchozího roku o 60 procent na 4,8 miliardy dolarů (109 miliard Kč). V částce přitom nejsou započteny jeho vlastní produkty.

Témata:  stávka Amazon

Související

Aktuálně se děje

28. října 2025 10:20

27. října 2025 18:07

Žloutenka se i nadále šíří z metropole do dalších regionů Česka

V Praze a Středočeském kraji se nadále šíří žloutenka typu A. Jen v hlavním městě byl zaznamenán radikální nárůst případů, kdy je jich v letošním roce už 25krát více než za celý loňský rok. Nemoc se šíří z metropole i do dalších regionů České republiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jak Aliance pro cloudovou bezpečnost nastavuje standardy, které chrání vaše cloudové technologie

Jak Aliance pro cloudovou bezpečnost nastavuje standardy, které chrání vaše cloudové technologie

Když se řekne cloud, většina z nás si vybaví rychlost, flexibilitu a neomezený prostor. Ale přemýšleli jste někdy nad tím, kdo vlastně přináší doporučení a osvědčené postupy, aby tento prostor nebyl „divokým západem“ digitálního světa? V době, kdy se do cloudu přesouvají i kritické služby státu a zdravotnictví, už nejde jen o pohodlí, ale i o otázku bezpečnosti a důvěry. A právě proto vznikla mezinárodní komunita odborníků – Aliance pro cloudovou bezpečnost (CSA). Jejím cílem je sjednocovat standardy a sdílet know-how napříč trhem. V článku se podíváme, co dělá a proč její práce může zajímat i vás.