reklama

Stávka, kterou odboráři připravují, postihne školství ve velkém rozsahu. Odborové protesty, zejména pracovníků, kteří nejsou pedagogy, budou nakonec rozsáhlejší, než se původně předpokládalo. Některé školy tak dne 27. listopadu, kdy jsou stávky naplánované, zůstanou zcela zavřené.

Původně byla stávka plánována pouze na jednu hodinu. Podle prvotního plánu měli odboráři přerušit práci v rozmezí od 12:00 do 13:00. To znamená, že většina žáků pravděpodobně zůstane doma.

Zatím není známo přesné množství škol, které se do stávky zapojí. Odbory momentálně připravují informace pro ředitele škol, které se budou stávky účastnit. Důležité je však poznamenat, že ne všechny zúčastněné školy budou pravděpodobně uzavřeny po celý den. Místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství (ČMOS PŠ) Markéta Seidlová zdůrazňuje, že na některých školách může být výuka přerušena pouze částečně.

Odboráři, včetně učitelů a dalšího nepedagogického personálu, se rozhodli stávkovat zejména kvůli nesrovnalostem v platových podmínkách. Zatímco učitelům by měly být mzdy zvýšeny na 130 procent průměrné mzdy, další pracovníci škol, jako kuchařky, školníci, asistenti a administrativní pracovníci, toto zvýšení nedostanou. Jejich pracovní pozice nejsou dostatečně zajištěny, což podle odborářů povede k poklesu platech na pozicích, které jsou již nyní nedostatečně ohodnoceny.

Odborový předák Josef Středula se v úterý sešel s prezidentem Petrem Pavlem a zástupci vládních stran, kde představil důvody plánovaných protestů. Hlavními témata jednání s prezidentem byly protesty samotné a otázky spojené s vládním rozpočtem, konsolidačním balíčkem, důchody a energetikou.

Středula následně pokračoval do Strakovy akademie, kde měl jednat s představiteli vládní koalice. Odbory žádají zejména zvýšení mezd pro všechny pracovníky. Poslanec Jan Jakob (TOP 09) vyjádřil svou podporu vládě a kroky, které podnikla, včetně konsolidačního balíčku. Odboráři plánují nejen stávku, ale i demonstrace. Oznámili protestní pochod a demonstraci na Malostranském náměstí.

Stávka a protesty nejsou spojeny pouze s výškou mezd, ale zahrnují i hrozbu nárůstu cen elektřiny, otázky důchodů a nedořešené situace kolem minimální mzdy a další problémy.