Ve srovnání s letošním 24. únorem, kdy začala invaze ruských vojsk na Ukrajinu, je benzin v Česku dražší o více než 6,50 Kč. Cena nafty za stejnou dobu stoupla zhruba o 9,60 koruny.

Dosud nejvíc platili motoristé v Česku za natural 10. a 11. března, kdy se cena dostala na 47,26 koruny za litr. Cena nafty kulminovala 13. března na 49,57 Kč.

Nejvyšší mezidenní zdražení pohonných hmot od začátku války na Ukrajině zaznamenala společnost CCS v úterý 8. března, kdy proti předchozímu dni stoupla průměrná cena benzinu o 1,70 koruny a nafta zdražila dokonce o 2,15 Kč.

Nyní nejlevněji tankují benzin motoristé v Jihočeském kraji, litr naturalu tam v průměru stojí 43,71 koruny. Nafta je nejlevnější ve Zlínském kraji, kde stojí průměrně 45,68 Kč. Naopak nejvyšší cenu benzinu vykazuje Středočeský kraj s průměrem 44,40 koruny za litr naturalu. Diesel nabízejí nejdráže pumpy v Karlovarském kraji, a to v průměru za 46,50 Kč.

 

"Růst cen pohonných hmot odráží vzestup velkoobchodních paliv na surovinové burze v Rotterdamu. Včera se tam například cena nafty vyhoupla přes 1193 dolarů za tunu, což je nejvyšší hodnota za více než týden obchodování. Česká vláda bude právě s cenami na rotterdamské burze srovnávat ceny u českých čerpacích stanic, aby tak posoudila, zda jsou marže stanovovány neopodstatněně vysoko. První výsledky tohoto srovnání by měly být k dispozici tento týden. Ministr financí Zbyněk Stanjura o víkendu v České televizi, že neočekává, že by srovnání odhalilo praxi opravdu zásadního a plošného neobjektivního navyšování marži," upozornil ekonom Lukáš Kovanda v komentáři, který má server Globe24.cz k dispozici.

"Ropa zdražuje v důsledku nekončících, ba stupňujících se bojů na Ukrajině. Trhy zneklidňuje čerstvé prohlášení amerického prezidenta Joea Bidena, že Rusko může na Ukrajině použít chemické zbraně. Pokud by se tak stalo, Evropa by se pod vzniklým tlakem situace zřejmě výrazně odstřihla od ruských dodávek ropy a plynu. Takový krok ostatně již EU zvažuje. To by ale vedlo k dalšímu tlaku na růst cen ropy Brent, a tedy i pohonných hmot v ČR," dodal.